Co przyniesie program Olimpia?

Kategoria: Płace i finanse
Data: 21-02-2023 r.

Rząd tworzy program Olimpia, którego nazwa nawiązuje do Igrzysk Olimpijskich. Sto lat temu polska reprezentacja wzięła po raz pierwszy udział w tym sportowym wydarzeniu. W ramach obchodów tej rocznicy, rozpoczną się inwestycje budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. 

Uchwała w sprawie ustanowienia „Programu Olimpia – Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich” została przez Radę Ministrów przyjęła 14 lutego. 

Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych w ramach programu Olimpia. Ma się to przyczynić do poprawy jakości prowadzonych w szkołach zajęć wychowania fizycznego, szczególnie jesienią i zimą. Niestety nadal w wielu miejscach, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury - zajęcia wychowania fizycznego w sezonie jesienno-zimowym mogą się jedynie odbywać na korytarzach szkolnych. Z informacji udostępnionej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wynika, że na ten cel ma trafić ok. 2 mld zł. i to już w latach 2023-2024, z tym że w pierwszym roku trwania programu będzie to 0,8 mld zł, a w kolejnym 1,2 mld. 

Ważne: Wnioski można składać od 1 do 31 marca 2023 r. W ramach prowadzonego  w 2023 r. naboru wniosków, samorządy mogą wnosić o dofinansowanie zadania, które jest zaplanowane do realizacji zarówno w 2023 jak i w 2024 r. 

Aby skutecznie złożyć wniosek, należy wykorzystać elektroniczny formularz dostępny w systemie AMODIT. Jednak przesłać można go zarówno w systemie jak i tradycyjnie w wersji papierowej za pośrednictwem poczty (o dacie decyduje data stempla pocztowego). 

Do wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów, między innymi dokument potwierdzający, że osoba składająca wniosek ma prawo do działania w imieniu jednostki samorządu terytorialnego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Jeśli jest to umowa dzierżawy czy najmu to wraz z nią, konieczne jest oświadczenie zawierająca zgodę na wykonanie robót budowlanych (nie może być ona krótsza niż 10 lat od dnia zakończenia zadania). Ważne jest również udokumentowanie posiadania, bądź zapewnienie otrzymania środków finansowych umożliwiających realizację inwestycji. 

Z wnioskami mogą się zgłaszać samorządy niezależnie od ich wielkości. Mogą go złożyć: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie oraz powiaty, a także inne jednostki samorządy terytorialnego jeśli będą wnioskowały o dofinansowanie realizacji zadania przy szkole specjalnej, sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego. 

Wniosek może dotyczyć maksymalnie 70% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wniosek może dotyczyć dwóch rodzajów inwestycji:
a) budowy zadaszenia o stałej konstrukcji dla już istniejącego, wielofunkcyjnego boiska o wymiarach pola gry od 9x18 m do 20x40 m.
b) budowy nowego boiska wielofunkcyjnego o wskazanych powyżej wymiarach wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji. 

Niezależnie, czy będzie to pierwszy czy drugi rodzaj inwestycji, boiska muszą mieć poliuretanową nawierzchnię, bądź nawierzchnię z krótkiej trawy przeznaczonej na boisko. Natomiast w kwestii zadaszenia dostępne są jego trzy warianty:
a) zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej
b) zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową
c) zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową

W hali musi być stworzone zaplecze sanitarno-szatniowe, chyba że będzie istniał dostęp do takiego zaplecza na terenie szkoły. Co ciekawe, obowiązkowym elementem wyposażenia hali powinny być mobilne strzelnice laserowe obejmujące co najmniej 4 stanowiska strzeleckie. Wnioskodawcy mogą także wnosić o możliwość realizacji dodatkowej funkcjonalności w postaci rozkładanej na płycie boiska wykładziny ochronnej oraz mobilnej sceny. 

W minionym roku przeprowadzony został pilotaż tego programu, który - zdaniem ministra sportu i turystyki - przyniósł bogatą informację zwrotną, na skutek której założenia do programu zostały ulepszone. Pozwoli to sprawniej podjąć inwestycje poprawiające infrastrukturę sportową w szkołach. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42688 )
Array ( [docId] => 42688 )