Zasady finansowania zadań oświatowych

Kategoria: Płace i finanse
Data: 19-06-2023 r.

Aby ocenić zasadność wydatków dokonywanych na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - a dokładniej na podstawie art. 35 ust. 1 tej ustawy, nie można pominąć treści art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. Pierwszy z przywołanych aktów prawnych nie może być jedyny w ocenie legalności wydatku. W innym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której za legalne uznane zostałyby wydatki niecelowe, nieoszczędne, czy dające niewielkie efekty, choć poniesione na kształcenie, opiekę czy wychowanie. 

Dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Poprzez wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem należy rozumieć m.in. zapłatę ze środków pochodzących z dotacji za zadania, na które nie była ona udzielona czy też na realizację innego celu. 

 

Przepis artykułu 35 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych określa zasady finansowania zadań oświatowych z wspomnianych wcześniej dotacji. Zgodnie z jego brzmieniem dotacje te mogą być przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Przepis zawiera zamknięty katalog wydatków, które z dotacji mogą być pokryte. Znalazły się w nim wydatki bieżące placówki, w tym każdy wydatek poniesiony na cele działalności w tym na roczne wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, zakup środków trwałych takich jak książki, środki dydaktyczne, sprzęt sportowy czy rekreacyjny itp. 

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił jednak, że przywołany przepis nie jest wystarczający do oceny legalności dokonanych wydatków. Aby przeprowadzić taką ocenę niezbędne jest także odwołanie się do art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. 

Przepis ten określa ogólne zasady dokonywania wydatków ze środków publicznych. W ustępie 3 precyzuje, że wydatki publiczne powinny być dokonywane:
a) w sposób celowy i oszczędny, aby uzyskać najlepsze efekty w zestawieniu z dokonanymi nakładami, a wybór środków służących do osiągnięcia założonych celów powinien być optymalny.
b) w sposób, który umożliwi terminową realizację zadań
c) w wysokości i terminach, które wynikają z podjętych już wcześniej zobowiązań. 

Podsumowując - ocenę wydatków dokonanych z dotacji należy rozpatrywać zarówno przez pryzmat ustawy o finansowaniu zadań oświatowych jak i zasad wynikających z ustawy o finansach publicznych. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 12 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Wr 621/21 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43100 )
Array ( [docId] => 43100 )