Dyrektor szkoły nie może pobierać opłat za e-dziennik

Kategoria: Płace i finanse
Data: 04-01-2013 r.

Resort edukacji wydał opinię w sprawie pobierania przez dyrektora szkoły opłat od rodziców za dostęp do e-dziennika. Dyrektor szkoły nie może naliczać żadnych kosztów, ponieważ jest to sprzeczne z gwarancją bezpłatnego nauczania, jaką daje Ustawa o systemie oświaty.

W grudniu 2012 roku ukazała się odpowiedź resortu edukacji na interpelację w sprawie nakładania przez dyrektora szkoły opłat za udostępnienie rodzicom uczniów zasobów e-dziennika. Resort jednoznacznie stwierdził, że pobierając opłaty dyrektor szkoły działa niezgodnie z prawem.

Ustawa o systemie oświaty – dostęp do edukacji jest bezpłatny

Dla dyrektora szkoły wprowadzenie e-dziennika to często działanie o charakterze prestiżowym. Przedstawiciele rady rodziców często pytają o plany jego wprowadzenia podczas konkursu na dyrektora szkoły, a później konsekwentnie wracają do tego tematu. E-dziennik to dla rodziców duże ułatwienie w sprawowaniu kontroli nad dzieckiem. Dyrektor szkoły często informuje, że wdrożenie tego rozwiązania jest kosztowne, w związku z czym możliwość korzystania z e-dziennika uzależnia od ponoszenia opłat przez rodziców.

Tymczasem resort edukacji stanowczo sprzeciwił się takim praktykom. Uznano, iż jeżeli Ustawa o systemie oświaty gwarantuje wszystkim bezpłatny dostęp do edukacji, to jest to ograniczenie prawa rodziców do wglądu w dokumentowanie przebiegu nauczania.

Jeżeli dyrektor szkoły udostępnia e-dziennik jedynie tym, rodzicom, którzy wniosą opłatę, to oznacza to, że wiedza o przebiegu edukacji dziecka jest płatna, a to stoi w sprzeczności z art. 7 ust. 1 pkt 1 Ustawy o systemie oświaty. Dostęp do dziennika musi być bezpłatny tak samo, jak bezpłatny jest wgląd w oceny zamieszczone w dzienniku papierowym.

Za e-dziennik nie płaci dyrektor szkoły, ale samorząd

Resort edukacji zwrócił uwagę na fakt, iż prowadzenie e-dziennika jest zadaniem szkoły, a zatem jest finansowane przez samorząd, a nie dyrektora szkoły. Pobieranie opłat to swoiste segregowanie ze względu na możliwości finansowe, czego stanowczo zabrania nie tylko Ustawa o systemie oświaty, ale także Konstytucja.

Błędem jest również to, że opłaty za dostęp do e-dziennika pobiera rada rodziców. Dyrektor szkoły powinien tego zabronić, ponieważ zgodnie z art. 54 ust. 8 Ustawy o systemie oświaty rodziców, rada rodziców może prowadzić jedynie zbiórki z dobrowolnych składek rodziców. Za taką nie można natomiast uznać opłaty za wgląd do dokumentacji przebiegu nauczania dziecka.

Źródło informacji:

Odpowiedź na interpelację Joanny Berdzik, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 54 ust. 8.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30348 )
Array ( [docId] => 30348 )