Nauczyciele myślący o emeryturze z art. 88 Karty Nauczyciela muszą się pospieszyć

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Michał Kowalski
Data: 22-11-2016 r.

Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 65 i 60 lat. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2017 r. Wbrew pozorom, będą one miały istotne znaczenie także dla nauczycieli, którzy zamierzają skorzystać z emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela.

Obniżenie wieku emerytalnego będzie miało znaczenie dla nauczycieli i pracowników, którzy nie są uprawnieni do żadnej z wcześniejszych emerytur i oczekują na osiągnięcie wieku emerytalnego, a ewentualnie przebywają na świadczeniu kompensacyjnym (dotyczy wyłącznie nauczycieli). Niemniej jednak będzie ono również istotne dla nauczycieli, którzy nabyli prawo do emerytury nauczycielskiej przyznawanej bez względu na wiek z art. 88 Karty Nauczyciela.

Emerytura ta dotychczas była obliczana na tzw. starych zasadach, a więc z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych. Emerytura obliczona w taki sposób była zwykle dużo korzystniejsza niż emerytura obliczona na tzw. nowych zasadach, a więc np. emerytura powszechna.

Warunkiem przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną na tzw. starych zasadach było przejście na nią przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. W konsekwencji nauczyciele, którzy zamierzają skorzystać z tej emerytury, a w dniu 1 października 2017 r. osiągną wiek 65/60 lat, będą musieli przejść na nią przed wejściem w życie nowych przepisów. W przeciwnym wypadku emerytura z art. 88 Karty Nauczyciela zostanie naliczona na tzw. nowych, mniej korzystnych zasadach.

Opracowanie: Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39750 )
Array ( [docId] => 39750 )

Array ( [docId] => 39750 )