Planowane podwyżki dla nauczycieli od maja 2018 r.

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Anna Trochimiuk
Data: 03-10-2017 r.

Projekt ustawy budżetowej zakłada wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli, a w konsekwencji wzrost wynagrodzeń pracowników pedagogicznych placówek oświatowych. Od 1 maja 2018 r. kwota bazowa ma wynosić 2.890,57 zł. Niezmieniona jednak zostanie wysokość odpisu na ZFŚS oraz świadczenia urlopowego nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli mają wejść w życie najpóźniej 31 maja 2018 r. z wyrównaniem od 1 maja 2018 r.

5% podwyżki płacy minimalnej

Podstawą ustalenia średnich wynagrodzeń nauczycieli jest kwota bazowa, określana co roku w ustawie budżetowej. W projekcie budżetu na 2018 r. przewidziany jest wzrost tej kwoty do 2.890,57 co przełoży się na wynagrodzenie w szkołach i przedszkolach.  Nauczyciele, w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego i poziomu wykształcenia mogą spodziewać się ok 100-150 zł wyższej pensji. Faktyczny wzrost wynagrodzenia będzie wynikał z nowelizacji rozporządzenia płacowego nauczycieli, którą Minister Edukacji Narodowej będzie obowiązana przygotować w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej w Dzienniku Ustaw.

Świadczenie urlopowe i odpis na ZFŚS bez zmian

Warto zwrócić uwagę, że kwota bazowa stanowi także podstawę ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS nauczycieli, jednakże planowany wzrost tej kwoty nie wpłynie na wysokość odpisu. Odpis na ZFŚS bowiem wynosi 110% kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku. Projekt ustawy budżetowej zakłada, że w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia kwota bazowa pozostanie w dotychczasowej wysokości tj. 2.752,92 zł. Wysokość świadczenia urlopowego nauczycieli także pozostanie niezmieniona, ponieważ ustawa okołobudżetowa przewiduje, że wysokość odpisu na ZFŚS ponownie będzie ustalona na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w II półroczu 2012 r. tj. wyniesie 1.185,66 zł.

Anna Trochimiuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40680 )
Array ( [docId] => 40680 )