Senat walczy o dodatkowe pieniądze dla oświaty

Kategoria: Płace i finanse
Data: 08-08-2022 r.

Senat skierował do pracy w komisjach projekt ustawy, która ma zagwarantować jednostkom samorządu terytorialnego więcej środków na realizację zadań oświatowych. Wszystko poprzez zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej. Na wzrost ma pozwolić zastosowanie wskaźnika cen towarów i usług w I półroczu 2022 r. Jest szansa na dodatkowe pieniądze jeszcze w 2022 r. 

Póki co projekt został skierowany do pracy komisji, a termin na przygotowanie sprawozdania upływa dopiero 5 października. 

Założenia dotyczące subwencji

Projekt przedstawiony przez Senat zakłada po prostu, że jeszcze w 2022 r. kwoty przeznaczone na część oświatową subwencji ogólnej zostanie zwiększony o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych z I półrocza 2022 r. Wskaźnik ten jest ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu statystycznego. 

Wyliczona w taki sposób kwota subwencji ma zostać przekazana od dnia wejście w życie ustawy, jednak także za okres przed jej wejściem w życie. Ma być przekazywana w równych miesięcznych ratach, w tych samych terminach w których jest przekazywana rata części oświatowej subwencji ogólnej. 

Na ile pieniędzy mogą liczyć JST? 

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 15 lipca 2022 r. wskazuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r. w stosunku do I półrocza 2021 r. wyniósł 111,8. Oznacza to wzrost cen o 11,8%. 

Wskaźnik ma być podstawą do zwiększenia części oświatowej. 

Skąd pomysł na zmiany? 

U uzasadnieniu senackiego projektu znajduje się podsumowanie subwencji i jej wysokości w odniesieniu do PKB w ostatnich latach. Zazwyczaj subwencja oświatowa była zbyt mała w zestawieniu z zadaniami i bieżącymi wydatkami w oświacie. Jednak po zmianach w systemie oświaty, kwota przeznaczona dla oświaty drastycznie spadła. Jeśli wziąć pod uwagę uzależnienie od PKB, to w 2004 r. kwota subwencji oświatowej wynosiła 2,72% PKB; 2 roku 2012 - 2,42% PKB, a zmiany z 2016 r. doprowadziły do sytuacji, w których kwota subwencji wynosiła w 2021 r.  1,98% PKB. 

Ważne: W 2021 r. wydatki jednostek samorządu terytorialnego na oświatę były wyższe niż kwota przyznanej subwencji o 19.7 mld zł. Łączna kwota oświatowych wydatków bieżących była wyższa od sumy subwencji oświatowej i dochodów bieżących na oświatę o niemalże 31,5 mld zł. 

Wprowadzone w 2016 r zmiany nie zapewniły mechanizmu umożliwiającego indeksację kwotę subwencji. Autorzy prezentowanego projektu stoją na stanowisku, że docelowo potrzebne jest rozwiązanie systemowe, które zagwarantuje samorządom odpowiedni poziom finansowania wydatków na oświatę. 

Źródło:

Projekt ustawy o wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2022 wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnym portalu Senatu RP - portal senat.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42087 )
Array ( [docId] => 42087 )