Subwencja oświatowa także na środki higieny osobistej

Kategoria: Płace i finanse
Data: 13-05-2023 r.

Nie ma żadnych przepisów, zgodnie z którymi szkoła ma obowiązek zapewnienia środków higieny osobistej dla dziewcząt, co dotyczy przede wszystkim podpasek, czy tamponów. Jednak minister edukacji nie widzi przeciwwskazań, aby pieniądze na ich zakup przeznaczyć z subwencji oświatowej - pod warunkiem, że jednostka samorządu terytorialnego - jako organ stanowiący uzna taki wydatek za uzasadniony, oraz taką potrzebę dostrzeże również dyrektor szkoły. 

Na problem ubóstwa menstruacyjnego zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra edukacji i nauki z propozycją, aby w każdej placówce znajdowały się darmowe środki higieny osobistej. O jego apelu pisaliśmy w artykule: Ubóstwo menstruacyjne w szkole 

W odpowiedzi ministra czytamy przede wszystkim o tym, jak istotna jest rola szkół w edukacji dzieci i młodzieży, także w obszarze zdrowia oraz profilaktyki. Minister zauważa, że szkoły mają obowiązek realizować program wychowawczo-profilaktyczny, który uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. Jeśli pojawi się potrzeba realizacji zadań profilaktycznych i prozdrowotnych, to szkoła powinna podjąć odpowiednie działania i wprowadzić autonomiczne rozwiązania. 

Zgodnie natomiast z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. poświęconym bezpieczeństwu i higienie w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dyrektor ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pobytu uczniów w szkole, a także podczas zajęć organizowanych poza szkołą. Dotyczy to także prawa do korzystania z toalet. Aby zapewnić komfortowy dostęp do nich, dyrektor szkoły ma nawet możliwość ustalić indywidualną długość przerw międzylekcyjnych - po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Co prawda przepisy przewidują obowiązek zagwarantowania ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej, jednak nie wskazują wprost obowiązku zagwarantowania podpasek czy tamponów. 

Trzeba jednak pamiętać - jak podkreśla minister - że to samorząd terytorialny odpowiada za szczegółową politykę wydatkowania na zadania oświatowe i ma w tym sporą swobodę. Tym samym, jeśli organ stanowiący JST uzna to za potrzebne, tampony i podpaski mogą być sfinansowanie ze środków pochodzących z subwencji oświatowej. Dyrektor może podjąć decyzję o zakupie takich środków, jeśli uzna to za niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. 

Ważne: Jeśli dyrektor zdecyduje się na zakup środków higienicznych dla dziewcząt, powinien uwzględnić pieniądze przeznaczone na ten cen w planie finansowym szkoły. 

Minister zauważa także, że w sprawie takiego wyposażenia szkolnych toalet może do dyrektora szkoły wystąpić również rada rodziców.

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42967 )
Array ( [docId] => 42967 )