Wynagrodzenie polskich nauczycieli na tle UE

Kategoria: Płace i finanse
Data: 21-10-2022 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował na swoim oficjalnym portalu raport obrazujący ile zarabiają polscy nauczyciele na tle swoich kolegów po fachu wykonujących ten zawód w innych krajach europy. Niestety wyniki nie napawają optymizmem.

Opublikowany przez ZNP raport został przygotowany przez Fundację Naukową Evidence Institute oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dokument ma się przyczynić do zwiększenia świadomości na temat sytuacji na światowym rynku pracy i faktycznej sytuacji edukacji. 

Nie wysokość a siła nabywcza

Wynagrodzenie nauczycieli przedstawione jest nie tylko przez pryzmat wysokości, lecz także z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza. I biorąc pod uwagę ten wskaźnik, ZNP wskazuje, że w Polsce początkujący nauczyciel otrzymuje jedno z niższych wynagrodzeń w porównaniu z wypłatami w UE. Niestety wzrost wynagrodzenia związany z coraz większym stażem i zdobywaniem kolejnych stopni awansu zawodowego nie poprawia sytuacji polskich nauczycieli. 

Na rynku pracy, w zestawieniu z innymi pracownikami, którzy dysponują takimi samymi kwalifikacjami, zarobki nauczycieli są niższe. 

Ważne: Zgodnie z przedstawionymi przez ZNP wynikami badań, przez ostatnie 20 lat nauczycielskie wynagrodzenie zawsze było niższe niż średnie wynagrodzenie specjalistów z wyższym wykształceniem na rynku pracy. 

Jeśli zestawimy to z szalejącą inflacją i siłą nabywczą pieniądza, trzeba będzie postawić wniosek, że wynagrodzenie polskich pedagogów jest realnie jeszcze niższe. Na pewno więc to nie wysokość wynagrodzenia przesądza o wyborze takiej ścieżki zawodowej. Wręcz odwrotnie - ze względu na nią, wielu nauczycieli zmieniło pracę. Sytuacja przekłada się także na wybory młodych ludzi, którzy coraz rzadziej decydują się na karierę pedagoga. 

Konieczne są zmiany

Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzega, że brak zmian wynagrodzeń i poprawienia warunków pracy będzie miał negatywne konsekwencje dla systemu edukacji w nadchodzących latach. A sytuacja oświaty i tak nie jest już łatwa, biorąc chociażby pod uwagę konieczność mierzenia się z przeprowadzoną pobieżnie reformą edukacji spowodowaną epidemią COVID. Z pewnością nie trzeba przekonywać, że nauczanie zdalne pojawiło się zupełnie bez przygotowania i można powiedzieć, że był to swoisty eksperyment prowadzony na żywym organizmie. 

ZNP podkreśla konieczność podwyżek na poziomie 20%. Dlaczego? Jeśli wynagrodzenie nauczycieli pozostanie na poziomie z maja 2022 r. to biorąc pod uwagę wysokość inflacji, realna wartość nauczycielskiej pensji będzie mniejsza o ok. 10% niż w styczniu 2022 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal znp.edu.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42285 )
Array ( [docId] => 42285 )