Zatrudnienie nauczycieli na czas określony dotyczy w szczególności konieczności zastąpienia nieobecnego nauczyciela. W takiej sytuacji nie mają jednak zastosowania regulacje art. 251 § 1-3 kodeksu pracy, ponieważ zasady zatrudniania nauczycieli na czas określony zostały określone w art. 10 ustawy Karta Nauczyciela. Karta Nauczyciela nie zobowiązuje dyrektora do informowania Państwowej Inspekcji Pracy i zatrudnieniu terminowym.
Informowanie PIP o zatrudnieniu na czas określony nie dotyczy nauczycieli
Obowiązek poinformowania Państwowej Inspekcji Pracy o zatrudnieniu pracownika na czas określony dotyczy tylko przypadków wymienionych w Kodeksie pracy i nie dotyczy zatrudnienia nauczycieli. Zatrudnianie nauczycieli odbywa się na podstawie regulacji Karty Nauczyciela.
Karta Nauczyciela reguluje zatrudnienie na czas określony
Zgodnie z regulacjami Karty Nauczyciela, stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony zawiera się:
- z nauczycielem rozpoczynającym pracę w przedszkolu lun szkole – na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego,
- w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami przedszkola lub szkoły z osobą niebędącą nauczycielem (brak przygotowania pedagogicznego),
- w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego.
W związku z tym, że kwestie te są uregulowane w Karcie Nauczyciela, nie mają tu zastosowania regulacje Kodeksu Pracy dookreślającego obowiązki pracodawców, którzy zawierają z pracownikami umowy o pracę na czas określony.
Kodeks pracy dla pracowników niepedagogicznych
Zasady określone w Kodeksie Pracy muszą być stosowane w odniesieniu do pracowników niepedagogicznych. W związku z tym, jeżeli w przedszkolu lub szkole zatrudniania się pracownika na czas określony, należy pamiętać o zmianach, które weszły w życie na początku 2016 r. tj.:
- okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
- jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
- przekroczenie limitów jest możliwe w przypadku zatrudnienia pracownika:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stron
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Zatrudnienie na czas określony z przekroczeniem wskazanych limitów obliguje dyrektora przedszkola lub szkoły do poinformowania właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę na czas określony wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.
Okres wypowiedzenia – zawsze na podstawie Kodeksu pracy
Karta Nauczyciela nie reguluje zasad rozwiązywania umowy o pracę na zastępstwo, a zatem należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy – dotyczy to zarówno pracowników niepedagogicznych, jak i nauczycieli. Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy w danej placówce i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli nauczyciel był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli nauczyciel był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli nauczyciel był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do stażu pracy należy zaliczać wszystkie okresy pracy w danej placówce. Staż ustala się nie na dzień wypowiedzenia, lecz na dzień, w którym umowa ulegnie rozwiązaniu.
O wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony również nie trzeba informować właściwego okręgowego inspektora pracy.
Podstawa prawna:
- art. 30 § 1 pkt 4, § 21, art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 16 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1268),
- art. 10 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
