Karta Nauczyciela - projekt nowelizacji do poprawy

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 07-01-2014 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa wycofanie się z najbardziej kontrowersyjnego zapisu projektu nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela z 19 września 2013 r., wydłużającego do 20 lat wymagany okres stażu pracy przy wnioskowaniu o pierwszy urlop dla poratowania zdrowia.

Jedną ze zmian do Karty Nauczyciela, która wzbudziła największy sprzeciw w środowisku nauczycielskim, było wydłużenie okresu po przepracowaniu którego nauczyciel nabywa prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z planami resortu edukacji miało to być aż 20 lat, podczas gdy obecne zapisy Karty przewidują posiadanie tylko 7-letniego stażu pracy w oświacie.

Po konsultacjach społecznych projekt nowelizacji spotkał się z falą krytyki i mimo, że miał wejść w życie już w styczniu 2014 r., resort edukacji nadal pracuje nad jego ostatecznym kształtem i analizuje zgłoszone uwagi.

W rozmowie dla Radia Koszalin w dniu 2 stycznia 2014 r. wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski podkreślił, że w resorcie trwają dokładne analizy projektu nowelizacji. Dodał jednak, że projekt przeszedł już wszystkie możliwe konsultacje i czeka na skierowanie go na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, gdzie zostaną podjęte ostateczne decyzje w sprawie nowelizacji.

Mają one dotyczyć tych punktów nowelizacji, które ciągle wywołują sprzeciw środowisk oświatowych, a dotyczą one przenoszenia komisji dyscyplinarnych do samorządów oraz urlopów dla poratowania zdrowia. Resort zastanawia się nad pozostawieniem komisji dyscyplinarnych przy wojewodach. Rozważa też kwestię skrócenia okresu, po przepracowaniu którego nauczycielowi będzie przysługiwał urlop dla poratowania zdrowia.

Źródła:

  • ustawa o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 19 września 2013 r.),
  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej,
  • strona internetowa Radia Koszalin.

Agnieszka Rumik, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33468 )
Array ( [docId] => 33468 )

Array ( [docId] => 33468 )