Legitymacje służbowe dla nauczycieli przedszkoli

Kategoria: Płace i finanse
Data: 01-01-2014 r.

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli mogą korzystać ze zniżek na przejazdy. Dyrektor przedszkola ma obowiązek wydać nauczycielom legitymacje służbowe, które do końca ubiegłego roku były zarezerwowane dla nauczycieli przedszkoli publicznych i samorządowych oraz szkół.

Karta Nauczyciela poszerza katalog nauczycieli uprawnionych do posiadania legitymacji służbowej o nauczycieli, którzy dotąd nie posiadali tego dokumentu. Od 1 stycznia 2014 r. dyrektor przedszkola ma obowiązek wydać legitymację na wniosek nauczyciela.

Legitymacje służbowe dla nauczycieli wszystkich przedszkoli

Dzięki zmianom, które wprowadza znowelizowana Karta Nauczyciela nauczyciele wszystkich przedszkoli będą uprawnieni do posiadania legitymacji służbowych oraz korzystania ze zniżek na przejazdy transportem zbiorowym – kolejowym i autobusowym.

Przed zmianami ustawa Karta Nauczyciela przewidywała prawo do posiadania legitymacji służbowych dla nauczycieli publicznych samorządowych, nowości oświatowe sprawiają, że teraz mogą ubiegać się o nią także nauczyciele przedszkoli publicznych niesamorządowych oraz przedszkoli niepublicznych (art. 11a Karta Nauczyciela).

Tańsze przejazdy dla nauczycieli przedszkoli, droższe dla nauczycieli szkół

Nowości oświatowe nie dotyczą tylko prawa posiadania legitymacji służbowej dla nauczycieli przedszkoli niesamorządowych i niepublicznych. Od Nowego Roku nauczyciele przedszkoli mniej zapłacą za przejazdy transportem zbiorowym (zniżki nie dotyczą jednak komunikacji miejskiej). Wcześniej nauczyciele ci, mimo posiadania legitymacji, nie byli uprawnieni do korzystania ze zniżek dla nauczycieli – prawo to przysługiwało wyłącznie nauczycielom szkolnym.

Zniżka na przejazdy dla nauczycieli wynosi 33 proc. Oznacza to, że nauczyciele przedszkoli za bilety zapłacą mniej niż dotychczas, ale dla nauczycieli szkolnych cena biletu wzrosła o 7%, ponieważ do końca grudnia ulga wynosiła 37 proc. Ulgi będą uznawane wyłącznie po przedstawieniu legitymacji, którą na wniosek nauczyciela wystawia dyrektor przedszkola lub szkoły.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33450 )
Array ( [docId] => 33450 )

Array ( [docId] => 33450 )