Karta Nauczyciela - przedłużanie stażu na awans zawodowy nauczyciela

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 26-09-2013 r.

Nowa Karta Nauczyciela ma zmienić zasady dotyczące przedłużania stażu na awans zawodowy nauczyciela w przypadku nieobecności w pracy ze względu na korzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem. Zmiany będą korzystne dla nauczycieli.

Awans zawodowy nauczyciela wymaga przepracowania w szkole okresu stażu, którego wymiar określa Karta Nauczyciela. Obecnie Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli konieczność ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze, jeżeli jego nieobecność w pracy przekroczy okres jednego roku (art. 9d ust. 5 Karta Nauczyciela). Oznacza to, że nauczycielka, która będąc w ciąży korzystała ze zwolnienia lekarskiego, a następnie wykorzysta przysługujące jej okresy urlopu związanego z rodzicielstwem, musi rozpoczynać staż od początku.

Nowa Karta Nauczyciela – powtarzanie stażu po półtora roku

Resort Edukacji dąży do stworzenia dla nauczycieli możliwość swobodnego korzystania z prawa do rocznego, nieprzerwanego sprawowania opieki nad dzieckiem w ciągu pierwszego roku życia. W związku wprowadzeniem do kodeksu pracy instytucji urlopu rodzicielskiego, należy zmienić również regulacje ustawy Karta Nauczyciela.

Awans zawodowy nauczyciela – nieobecność w pracy do półtora roku

Planowane przez MEN nowości oświatowe mają dodać ust. 5a do art. 9d i tym samym wydłużyć okres nieobecności w pracy, po którym konieczne będzie powtarzanie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela. Ust. 5a będzie zawierał zapis, że dla nauczycieli, których nieobecność w pracy wynikała z korzystania urlopu związanego z rodzicielstwem, przewiduje się możliwość nieobecności w pracy w wymiarze półtora roku, bez konieczności powtarzania stażu na awans zawodowy nauczyciela.

Obecnie zakłada się, że nowa Karta Nauczyciela będzie obowiązywała od 1 stycznia 2014 roku. Trwają konsultacje społeczne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30529 )
Array ( [docId] => 30529 )