Nauczyciele będą musieli składać informację z CROD

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 23-07-2013 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje utworzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych (CROD). Ma to uchronić dyrektorów szkół przed zatrudnieniem nauczycieli, którzy zostali ukarani karą dyscyplinarną. Chodzi głównie o kary zakazu wykonywania zawodu oraz wydalenia z zawodu.

Zgodnie z planami MEN nauczyciele ubiegający się o zatrudnienie w szkole, będą musieli przedstawić nie tylko zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, lecz także informację z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych. Zmiana ma zapobiec zatrudnianiu nauczycieli, którzy zostali ukarani karą wydalenia z zawodu lub zakazu wykonywania zawodu nauczycielskiego przez okres lat 3.

 

Obecnie Karta Nauczyciela nie zawiera odpowiednich regulacji zapewniających, że nauczyciele, którzy zostali ukarani karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela lub karą zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania, nie zostaną ponownie zatrudniony w szkole. Dlatego CROD ma być narzędziem zapobiegającym sytuacjom zatrudniania w szkole nauczycieli ukaranych dwiema najsurowszymi karami dyscyplinarnymi.

Informacja z CROD w formie zaświadczenia będzie udzielana na pisemny wniosek:
  • osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela,
  • rzecznikom dyscyplinarnym oraz komisjom dyscyplinarnym w związku z prowadzonym postępowaniem;
  • sądom w związku z prowadzonym postępowaniem,
  • prokuratorom i innym organom uprawnionym do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa w związku z prowadzonym postępowaniem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30509 )
Array ( [docId] => 30509 )