Pomoc dla nauczycieli, z którymi dyrektor szkoły rozwiązał umowę

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 17-07-2013 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie wystosowanym do prezesa ZNP potwierdza, że od września w szkołach będzie mniej pracy dla nauczycieli, co oznacza zwolnienie blisko 7 tys. dydaktyków. Na poprawę sytuacji mają wpłynąć nowości oświatowe związane z obniżeniem wieku szkolnego.

Zwolnienia nauczycieli są konieczne ze względu na zmniejszająca się liczbę uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia jednak, że dydaktycy z którymi dyrektor szkoły musiał rozwiązać stosunek pracy nie będą pozostawieni bez pomocy. W liście do ZNP zaznacza się także, że nie jest wykluczone, by dyrektor szkoły zaproponował pracę dla nauczycieli w związku z większą liczbą uczniów przyjętych do szkoły.

Możliwości uniknięcia bezrobocia dla nauczycieli

Nie wszyscy zwolnieni nauczyciele będą musieli we wrześniu zarejestrować się w urzędach pracy, jako osoby bezrobotne. Część z nich przeszła w stan nieczynny, pozostali mogą ubiegać się o zatrudnienie w szkołach niepublicznych. Ponadto apeluje się o tzw. zagospodarowanie nauczycieli do pracy w jednostkach innych niż szkoły, m.in. w przedszkolach oraz jednostkach powołanych w związku z wprowadzeniem ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Nowości oświatowe mogą poprawić sytuację

Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej szansą na poprawę sytuacji jest przyjęcie ustawy wprowadzającej nowości oświatowe w zakresie wieku szkolnego. To ważna wskazówka dla nauczycieli, którzy powinni zwiększać swoje kwalifikacje m.in. uzyskując uprawnienia do nauczania w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Usługi i instrumenty rynku pracy dla nauczycieli, którzy nie wrócą do szkół

Nauczyciele, którym dyrektor szkoły nie zaproponuje powrotu do pracy i którzy nie przechodzą w stan nieczynny, a także nie znajdą innego miejsca zatrudnienia udostępnia się szeroki katalog usług i instrumentów rynku pracy. Szczegóły związane z możliwością ich wykorzystania są dostępne w powiatowych urzędach pracy właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Źródło: Pismo Ministra Edukacji Narodowej do prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego z dn. 04.07.2013 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30506 )
Array ( [docId] => 30506 )