Ograniczenie etatu nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 13-06-2013 r.

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania, to obniżenie wymiaru zajęć możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu jego zgody. Propozycja ograniczenia etatu może zostać złożona także nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę na obniżenie etatu, wówczas w kolejnym roku szkolnym będzie świadczył pracę w mniejszym wymiarze zajęć z proporcjonalnie mniejszym wynagrodzeniem.

Ograniczenie pełnego wymiaru zajęć nauczyciela mianowanego odbywa się na zasadzie porozumienia stron i wyłączone są w tym zakresie przepisy przewidujące szczególną ochronę stosunku pracy. Problem zaistnieje w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie etatu.

W takiej sytuacji przepisy przewidują rozwiązanie stosunku pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (art. 20 Karty Nauczyciela). Dyrektor szkoły, co do zasady, nie może jednak wręczyć wypowiedzenia w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (art. 41 Kodeksu pracy).

Nie ma jasności, czy na urlopie zdrowotnym można zwolnić nauczyciela z pracy

Możliwość wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest przedmiotem orzecznictwa Sądu Najwyższego. W uchwale z 7 grudnia 2006 r. Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy (I PZP 4/06). Jednakże w wyroku z d 9 września 2010 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że wypowiedzenie stosunku pracy po rozpoczęciu przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia jest sprzeczne z celem urlopu i uzasadnia żądania uznania tego wypowiedzenia za bezskuteczne (II PK 54/10).

W związku z niejednolitym orzecznictwem w tych sprawach, decyzja o wypowiedzeniu stosunku pracy nauczycielowi w okresie urlopu dla poratowania zdrowia jest problematyczna. W razie odwołania się nauczyciela do sądu pracy, może zostać przywrócony do pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30486 )
Array ( [docId] => 30486 )