Okres wypowiedzenia umowy zależy od stażu pracy

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 06-05-2014 r.

Dyrektor szkoły, który planuje zwolnić nauczyciela z końcem roku szkolnego, składa mu wypowiedzenie do 31 maja. Okres wypowiedzenia umowy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony zależy od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia pracownika zatrudnionego po raz pierwszy u danego pracodawcy, który od razu otrzymał umowę o pracę na czas nieokreślony, wynosi 2 tygodnie. Po przepracowaniu 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wydłuża się do 1 miesiąca, a po 3 latach pracy u danego pracodawcy, wynosi 3 miesiące.

 

Nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest poinformować pracownika na piśmie o warunkach jego zatrudnienia, wskazując m.in. obowiązujący okres wypowiedzenia umowy o pracę. Dyrektor szkoły jako pracodawca ma również obowiązek informować pracownika o zmianie warunków zatrudnienia, określonych w tej informacji, nie później niż w ciągu miesiąca od zaistnienia tej zmiany. Oznacza to, że po przepracowaniu przez pracownika 6 miesięcy, w ciągu miesiąca należy poinformować go pisemnie o zmianie okresu wypowiedzenia. Tak samo należy postąpić po przepracowaniu przez pracownika 3 lat u tego pracodawcy.

O długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy, a nie ogólny staż pracy pracownika. Informację o warunkach zatrudnienia należy aktualizować po upływie okresu zatrudnienia skutkującym zmianą długości okresu wypowiedzenia umowy.

Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34804 )
Array ( [docId] => 34804 )