Umowa na zastępstwo rozwiązuje się także w czasie ciąży. Jeżeli kobieta urodzi dziecko w czasie zatrudnienia, to umowa zawarta na czas określony lub zastępstwo ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, nawet w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W takiej jednak sytuacji pracownicy będzie przysługiwał nadal zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia płatny przez ZUS.
Poród w trakcie umowy na zastępstwo uprawnia do urlopu macierzyńskiego
Nauczycielka, która urodzi dziecko w czasie, gdy jest zatrudniona na zastępstwo skorzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ponadto otrzyma w tym czasie zasiłek macierzyński. Informacja o wykorzystanym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim nie jest zamieszczana w świadectwie pracy.
Urlop macierzyński zarówno podstawowy, jak i dodatkowy, a także urlop rodzicielski są świadczeniami związanymi ze stosunkiem pracy i przysługują wyłącznie pracownikom. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo urodzi dziecko w czasie zatrudnienia, a zatem będzie jej przysługiwał urlop macierzyński. Jeśli złoży stosowny wniosek – to skorzysta również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Przez cały okres odpowiadający długości tych urlopów będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński. Zasiłek ten przysługuje bowiem osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego.
- art. 97 § 2, art. 177 § 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159),
- art. 66 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
