W szkole można powołać administratora systemu informatycznego

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 07-07-2015 r.

Administrator systemu informatycznego nie jest pojęciem, którym posługuje się ustawa o ochronie danych osobowych ani też żaden inny akt powszechnie obowiązujący. W strukturze szkoły można jednak przewidzieć zatrudnienie osoby, której zadania koncentrowałyby się na kompleksowej obsłudze systemu informatycznego.

O zakresie zadań administratora systemu informatycznego (ASI) decyduje dyrektor szkoły, który odpowiada w głównej mierze za nadzór nad ich prawidłowym wykonywaniem. Jeśli zdecyduje się na zatrudnienie ASI, to powinien w zakresie czynności ustalić mu szczegółowo, jakiego rodzaju zadania ma wykonywać. W tej sytuacji może także zlecić świadczenie określonej usługi podmiotowi zewnętrznemu.

W momencie powierzenia określonemu pracownikowi zadań związanych z administrowaniem systemu informatycznego, dyrektor nie zwalnia się z odpowiedzialności za dany obszar działania szkoły. Jego odpowiedzialność dotyczy jednak nie wykonywania poszczególnych czynności, ale nadzoru nad ich prawidłowym wykonywaniem.

W przypadku ASI specyfika pracy przesądza także o konieczności wykonywania czynności w obszarze przetwarzania danych osobowych. Powołanie go nie umniejsza oczywiście odpowiedzialności dyrektora jako administratora danych osobowych.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37450 )
Array ( [docId] => 37450 )