Skrócenie okresu wypowiedzenia dyrektora szkoły do miesiąca

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 22-06-2015 r.

Wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela w trakcie zajmowania przez niego stanowiska dyrektora szkoły powinno być dokonane przez wójta, burmistrza lub prezydenta. Powinno ono nastąpić do końca maja, a wyjątkowo do końca lipca. Skrócenie okresu wypowiedzenia wiąże się z wypłatą odszkodowania.

Wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze – 3 miesiące

Pracodawcą dyrektora szkoły jest szkoła jako samorządowa jednostka organizacyjna. Zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych leży w kompetencjach: wójta, burmistrza lub prezydenta.

W przypadku wypowiedzenia stosunku pracy z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć, okres wypowiedzenia umowy o pracę trwa 3 miesiące, które powinny upłynąć w dniu zakończenia roku szkolnego. Oznacza to, że wypowiedzenie stosunku pracy powinno być wręczone najpóźniej w ostatnim dniu maja.

Skrócenie wypowiedzenia – możliwe do 1 miesiąca

Możliwe jest jednak skrócenie okresu wypowiedzenia, lecz nie mniej niż do jednego miesiąca. W konsekwencji wypowiedzenie może być wręczone najpóźniej w ostatnim dniu lipca. Jeżeli jednak dochodzi do skrócenia okresu wypowiedzenia, wówczas nauczycielowi przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia urlopowego za pozostałą część okresu.

Michał Kowalski, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37362 )
Array ( [docId] => 37362 )

Array ( [docId] => 37362 )