Za samowolne opuszczenie szkoły przez nauczyciela trzeba go ukarać

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 31-05-2013 r.

W okresie przedwakacyjnym wagary w szkole zdarzają się na porządku dziennym. Gdy zajęcia się nie odbywają nauczycielom wydaje się, że mogą iść do domu. Nic bardziej mylnego. Samowolne opuszczenie szkoły w czasie zaplanowanych zajęć, grozi odpowiedzialnością porządkową i dyscyplinarną.

Nauczyciele z tytułu wykonywania swoich obowiązków oraz uchybienie godności zawodu podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej (art. 75 ust. 1 KN). Jednak za uchybienia przeciwko porządkowi pracy nauczycielom wymierza się kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy (art. 75 ust. 2 KN).

Wobec nauczyciela można zastosować karę upomnienia, nagany lub karę pieniężną

 

Samowolne opuszczenie miejsca pracy bez zastosowania przyjętych w placówce zasad zwalniania się z pracy i usprawiedliwiania swojej nieobecności stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia oraz nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Za opuszczenie przez pracownika pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może zastosować także karę pieniężną (art. 108 § 2 Kodeksu pracy).

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu ustawowych potrąceń (art. 108 § 3 Kodeksu pracy). Należy ją zastosować w ciągu 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego, ale nie później niż po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia (art. 109 § 1 Kodeksu pracy).

W praktyce wybór kary zależy od rodzaju naruszenia obowiązków pracowniczych, stopnia winy pracownika i jego dotychczasowego stosunku do pracy (art. 111 Kodeksu pracy).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30479 )
Array ( [docId] => 30479 )