Karta Nauczyciela pozwala ograniczyć zatrudnienie wszystkich nauczycieli

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 19-05-2013 r.

Dyrektor szkoły zmuszony do ograniczenia zatrudnienia może szukać innych rozwiązań, niż rozwiązywanie stosunku pracy. Karta Nauczyciela pozwala ograniczyć zatrudnienie dla nauczycieli tego samego przedmiotu. Często dla nauczycieli jest to szansa na zachowanie zatrudnienia zamiast utraty pracy. Dyrektor szkoły nie zawsze może jednak zastosować to rozwiązanie.

Zmniejszenie wymiaru godzin to dla nauczycieli zmiana warunków pracy i aby dyrektor szkoły mógł jej dokonać – nauczyciele muszą wyrazić zgodę. Dyrektor szkoły może złożyć nauczycielom taką propozycję w sytuacji, gdy ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów nie jest możliwe dalsze zatrudnianie takiej samej liczby nauczycieli danego przedmiotu w pełnym wymiarze czasu pracy oraz nie ma możliwości zapewnienia dla nauczycieli uzupełnienia etatu w innej szkole (art. 22 ust. 2 Karta Nauczyciela).

Dyrektor szkoły zamiast decydować, który nauczyciel zostanie zwolniony, może zaproponować dla nauczycieli solidarne ograniczenie zatrudnienia. Jeżeli wszyscy się na to zgodzą, to uda się tak zorganizować pracę, aby nie było konieczności zwalniania któregoś z nich.

 

Jeżeli jednak jeden lub więcej nauczycieli nie zgodzi się na ograniczenie etatu, dyrektor szkoły będzie musiał podjąć decyzje w oparciu o art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela – zwolnienie nauczyciela z przyczyn organizacyjnych. Nie będzie miał bowiem innych możliwości, jeżeli godzin lekcyjnych z danego przedmiotu jest za mało, aby utrzymać pełen wymiar zatrudnienia dla nauczycieli.

Dyrektor szkoły podejmie decyzje o zwolnieniu w oparciu o obiektywne kryteria

Dla nauczycieli, którzy nie zgodzą się na ograniczenie zatrudnienia ważne jest, że odmowa nie stanowi przesłanki, aby to właśnie z nimi rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli dyrektor szkoły musi zwolnić nauczyciela, ma obowiązek zastosować kryteria związane z jakością pracy, dorobkiem zawodowym itp. i dotyczą one również tych nauczycieli, którzy wyrazili zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30476 )
Array ( [docId] => 30476 )