Zaświadczenie lekarskie wystawione bez skierowania jest nieważne

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Jan M. Pióro
Data: 04-07-2014 r.

Na badania kontrolne po trwającej ponad 30 dni chorobie, kieruje pracodawca. Może być ono wykonane tylko przez uprawnionego lekarza. Zaświadczenie niespełniające tego wymogu i wydane bez skierowania jest nieważne.

Po chorobie trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania kontrolne celem stwierdzenia zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że dotychczasowe badania są aktualne ani to, że pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Badania te przeprowadza lekarz uprawniony do wykonywania takich badań, nie jest nim jednak lekarz prowadzący, u którego leczył się pracownik.

 

Zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, w którym stwierdzono, że pracownik jest zdolny do pracy, nie może być traktowane, nawet w sposób dorozumiany, jako zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania dotychczasowej pracy. Przede wszystkim na badania lekarskie kieruje pracownika pracodawca, zaś zaświadczenie powinien wystawić lekarz medycyny pracy.

Dyrektor nie powinien dopuścić do pracy pracownika, który nie legitymuje się aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, wystawionym przez uprawnionego lekarza. Sprawdź jakie są warunki dopuszczenia nauczyciela do pracy po długotrwałej nieobecności.

Jan Mirosław Pióro

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35242 )
Array ( [docId] => 35242 )