Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu dla poratowania zdrowia

Data: 09-08-2013 r.

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany nauczycielowi w celu przeprowadzenia zalecanego przez lekarza leczenia, regeneracji sił i zdrowia nauczyciela. Podobny cel ma zwolnienie lekarskie. Jeżeli zatem w trakcie tego urlopu nauczyciel zachoruje, to i tak zwolnienie lekarskie nie przerwie i nie przedłuży urlopu zdrowotnego.

Dostarczenie przez nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia zwolnienia lekarskiego, tj. zwolnienia z obowiązku pracy w szkole z punktu widzenia pracodawcy (dyrektora szkoły) nie powoduje żadnych skutków prawnych. Zarówno, bowiem urlop dla poratowania zdrowia, jak i zwolnienie lekarskie skutkują usprawiedliwieniem nieobecności nauczyciela na stanowisku pracy. Poza tym zwolnienie i urlop mają zbieżny cel: przeprowadzenie zalecanego leczenia, regenerację sił i zdrowia nauczyciela oraz odpoczynek. Zatem zwolnienie wystawione na okres pokrywający się z urlopem zdrowotnym nie ma na ten urlop wpływu. Oznacza to, że go nie przerywa i nie wydłuża o okres zwolnienia.

Zwolnienie lekarskie wystawione w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie zmienia także zasad wynagradzania nauczyciela w tym okresie. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Zatem nauczyciel zachowa prawo do wynagrodzenia wypłacanego w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30601 )
Array ( [docId] => 30601 )