CIT - zmiana terminu rozliczenia

Kategoria: CIT
Data: 22-05-2022 r.

Zgodnie z rozporządzeniem terminy składania rozliczeń CIT za 2021 r. zostały przedłużone do 30 czerwca 2022 r. 

Zasadniczym terminem składania rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych jest koniec trzeciego miesiąca następnego roku. W tym roku termin ten został wydłużony na podstawie rozporządzenia z 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. 

 

Na podstawie przepisów rozporządzenia terminy złożenia rocznych rozliczeń za 2021 r. upływają dopiero 30 czerwca. Przy czym dotyczy to wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli także podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. 

Dochody opodatkowane ryczałtem

Część dochodów osób prawnych, jest z założenia opodatkowana w sposób zryczałtowany. Oznacza to, że nie są uwzględnione koszty uzyskania przychodów. Ryczałt jest więc odprowadzony od przychodu, który jest jednoznacznie podstawą opodatkowania. Z tego względu dochody opodatkowane ryczałtem nie łączą się z innymi w rozliczeniu. 

W sposób ryczałtowy są opodatkowane przychody z dywidend oraz inne, których podstawą jest udział w zyskach osób prawnych, których siedziba jest w Polsce. Natomiast w przypadku zagranicznych podatników, zryczałtowany sposób opodatkowania dotyczy zysków z tytułu np. udzielanych licencji czy usług doradczych. 

Jakie deklaracje składane są do 30 czerwca? 

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, termin został wydłużony dla:

  • CIT-8 i CIT-8AB czyli zeznań o wysokości dochodu (wysokości poniesionej straty) oraz zapłatę podatku
  • CIT-8E - deklaracji dotyczącej wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych
  • zeznania składanego przez podatników ryczałtu od dochodów spółek w których wykazywane są przychody, koszty oraz dochody z przekształcenia.

Niezłożenie deklaracji w terminie wiąże się z sankcjami karno-skarbowymi. Można próbować uniknąć odpowiedzialności stosując tzw. czynny żal. 

***

Termin został wydłużony w rozporządzeniu, choć pierwotnie został określony w ustawie. Mamy tutaj po raz kolejny dziwny przypadek zmiany ustawy aktem prawnym, który jest niższego rzędu w hierarchii aktów prawnych. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym serwisie Ministerstwa Finansów - podatki.gov.pl 

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41839 )
Array ( [docId] => 41839 )