Zwolnienie organizacji pozarządowych z podatku dochodowego?

Kategoria: CIT
Data: 26-04-2023 r.

Zgodnie z nowym projektem ustawy zmieniającej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jak i fundacje mogą być zwolnione z określonych obowiązków w zakresie CIT. O jakich zwolnieniach mowa? 

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych proponuje się zmienić treść art 17 ust. 1 pkt 39 dotyczącego zwolnienia przedmiotowego z podatku CIT. Na mocy obecnie obowiązującego przepisu zwolnione od podatku są dochody:
a) związków zawodowych
b) społeczno-zawodowych organizacji rolników
c) izb rolniczych
d) izb gospodarczych
e) organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła
f) spółdzielczych związków rewizyjnych
g) organizacji pracodawców
h) partii politycznych
i) europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 

Zwolnienie dotyczy jedynie tej części dochodów uzyskiwanych przez wskazane podmioty, która jest przeznaczona na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. 

W proponowanym nowym brzmieniu wskazanego przepisu mają się znaleźć dochody organizacji pozarządowych o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 

Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. 

Czym jest organizacja pozarządowa? 

Zgodnie z przywołanym przepisem, organizacjami pozarządowymi są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych ani przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi ani też
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku

Ustawa o działalności pożytku publicznego wskazuje także, że nie są traktowane jako organizacje pozarządowe: fundacje utworzone przez partie polityczne, europejskie fundacje polityczne, partie polityczne, europejskie partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorządu zawodowe, 

Istniejące zwolnienia dla organizacji

Mimo że organizacje pozarządowe, będące osobami prawnymi takimi jak stowarzyszenia czy fundacje prowadzą szeroko rozumianą działalność społecznie użyteczną, nie zawsze pozwala im korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Niektóre organizacje - jak na przykład organizacje pożytku publicznego są zwolnione z podatku dochodowego w przypadku dochodów przeznaczonych na działalność statutową, w większości uznawane jest, że istotne dla zwolnienia jest przeznaczenie dochodu a nie jego źródło. Ze zwolnienia korzystają także stowarzyszenia w przypadku składek członkowskich, jeśli przeznaczane są na cele statutowe. 

Zwolnione z CIT są także dotacje z budżetu państwa lub z organizacji międzynarodowych.

Ze zwolnienia może skorzystać także organizacja, która w swoim statucie ma wymieniony jeden z poniżej wymienionych obszarów oraz przeznaczy dochód na działanie z zakresu: działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych poświęconych budowie dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi, zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, pomocy społecznej, ochrony zdrowia. Ten ostatni rodzaj zwolnienia najczęściej wskazywany jest przez organizacje pozarządowe, jednak niejednokrotnie organy podatkowe nie zgadzają się z zakwalifikowaniem określonego działania jako np. działalność oświatowa czy kulturalna. Katalog powstał już dawno i wiele organizacji prowadzi działalność, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować - dotyczy to organizacji działającej w zakresie praw człowieka, czy aktywizacji obywatelskiej. 

Przepisy pokazują pewną nierówność organizacji pozarządowych z innymi podmiotami wymienionymi w punkcie 39, które nie narażają się na spory z organami skarbowymi, bo ich dochody przeznaczone na cele statutowe po prostu korzystają ze zwolnienia podatkowego. 

Wprowadzona zmiana ma więc uporządkować przepisy podatkowe w zakresie zwolnień organizacji pozarządowych. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42907 )
Array ( [docId] => 42907 )