Kwalifikacja kosztów na robotyzację na gruncie CIT

Kategoria: CIT
Data: 30-06-2023 r.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi można stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku kosztów na robotyzację. Jednak w jaki sposób te przepisy interpretować i czy obowiązująca regulacja szczególna może być stosowana bez powiązania z ogólnymi przepisami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?  Sprawdźmy jak te kwestie rozpatrują sądy. 

Szczegółowe zasady stosowania tzw. ulgi na robotyzację zostały wprowadzone do art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z jego brzmieniem, podatnik, który uzyskał przychód inny niż z zysków kapitałowych jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Kwota odliczenia nie może być większa niż uzyskany w danym roku podatkowym dochód, z zastrzeżeniem, że mowa tutaj o dochodzie z innych źródeł niż zyski kapitałowe. Ustawa o CIT wskazuje przy tym jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za koszty na robotyzację.  

 

Jako przykład orzeczenia poruszającego zagadnienie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków poniesionych na robotyzację, warto przytoczyć wyrok WSA we Wrocławiu z maja bieżącego roku. W swoim orzeczeniu Sąd podkreślił, że wprowadzone przepisy dotyczące podwyższenia o 50% odliczenia kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione na robotyzację nie są zupełnym i kompleksowym rozwiązaniem prawnym, które przedstawia w pełni zagadnienie ujmowania kosztów uzyskania przychodów. 

Nowe przepisy są swoistego rodzaju uzupełnieniem obowiązującej regulacji dotyczącej ogólnych zasad ujmowania wydatków w kosztach uzyskania przychodów w kontekście podatku dochodowego od osób prawnych. Aby więc właściwie zakwalifikować koszty na robotyzację, trzeba je analizować przez pryzmat zarówno szczególnych przepisów jak i ogólnych zasad odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów. 

Są one zawarte w art. 15 ustawy o CIT zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. 

Ważne: Ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a zatem na dodatkowym odliczeniu kwoty stanowiącej 50% poniesionych kosztów uzyskania przychodów. W przypadku tej ulgi, kosztem nabycia nie jest kwota będąca ceną zakupu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej określonych składników majątku.

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 18 maja 2023 r., sygn. I SA/Wr 947/22 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43131 )
Array ( [docId] => 43131 )