Estoński CIT dla fundacji rodzinnej

Kategoria: CIT
Data: 15-03-2023 r.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postulował wprowadzenie możliwości korzystania z opodatkowania estońskim CIT-em także przez fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnych. Postulaty te zostały uwzględnione przez Ministerstwo Finansów. 

Instytucja fundacji rodzinnej zostanie wprowadzona ustawą z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Ma ona zagwarantować możliwość płynnego, dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie bezpieczeństwo najbliższych dla osoby dotychczas zajmującej się tą działalnością. Dalszą drogę funkcjonowania firmy określi jej właściciel - fundator, bez konieczności zamartwiania się o podziały spadkowe i indywidualne pomysły swoich spadkobierców. Wprowadzone rozwiązania mają zabezpieczyć rozwój firm rodzinnych w Polsce, dzięki niemu, po śmierci założyciela firma nadal będzie mogła sprawnie funkcjonować. 

 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pozytywnie wypowiadał się na temat samej idei fundacji rodzinnej, jednak jego zdaniem w proponowanych rozwiązaniach brakowało adekwatnych regulacji dotyczących rozliczenia podatkowego. 

Stał na stanowisku, że przepisy powinny uwzględnić możliwość opodatkowania tzw. estońskim CIT-em spółki, której udziałowcami, akcjonariuszami czy wspólnikami są fundator i jego beneficjenci, jako beneficjenci fundacji rodzinnej. Zdaniem Rzecznika brak takiej możliwości będzie dodatkową barierą do korzystania z wyczekiwanej przez przedsiębiorców instytucji, jeśli obecnie prowadzona przez nich firma stosuje właśnie estoński CIT. 

Ważne: Rzecznik MŚP apelował o wprowadzenie możliwości korzystania z zasad rozliczania podatku tzw. estońskim CIT-em osób posiadających status fundatora lub beneficjenta fundacji rodzinnej. 

Jednak postulaty Rzecznika nie zostały przyjęte w ustawie. W połowie marca Rzecznik MŚP poinformował jednak, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jego wystąpienie zadeklarowało możliwość podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie w przyszłości. 

Zmiana zasad rozliczania fundacji rodzinnej ma być wprowadzona w projekcie ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw. Obecnie trwają prace nad tym projektem - druk sejmowy nr 2992. 

W proponowanych przepisach przewiduje się, że beneficjent fundacji rodzinnej nie straci w automatyczny sposób prawa do opodatkowania spółki estońskim CITem tylko dlatego, że został wyznaczony na beneficjenta fundacji rodzinnej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42757 )
Array ( [docId] => 42757 )