Estoński CIT w trakcie roku podatkowego

Kategoria: CIT
Data: 06-04-2022 r.

Zasady stosowania art. 28j ust 5 ustawy o CIT przez podmiot zamierzający przejść na estoński CIT w trakcie roku podatkowego. Problemy dotyczą kwalifikowania sprawozdania finansowego o którym mowa w przywołanym przepisie. Minister Finansów wyjaśnia wątpliwości. 

Aby móc skorzystać z formy opodatkowania zwanej estońskim CIT-em jeszcze w trakcie roku podatkowego, podatnik musi złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy na druku ZAW-RD. Musi zdążyć przed upływem przyjętego roku podatkowego. A w ostatnim dniu miesiąca przed rozpoczęciem rozliczenia się w formie ryczałtu - podatnik musi zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe o którym mowa w przepisach o rachunkowości. Księgi rachunkowe następnie będzie trzeba otworzyć w pierwszym dniu opodatkowania ryczałtem. 

Przyzwyczailiśmy się już, że przepisy podatkowe rzadko są zupełnie jasne. Także w przypadku opisanej regulacji zawartej w art. 28j ust. 5 ustawy o CIT pojawiły się liczne wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim charakteru sprawozdania finansowego, które musi być sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg. Minister Finansów starał się je wyjaśnić. 


Zobacz także: Estoński CIT 2022 - dla kogo ta forma opodatkowania jest opłacalna

Sprawozdanie finansowe składane do KRS

Zgodnie z przepisami o rachunkowości, kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe. Pierwsza wątpliwość dotyczyła konieczności składania sprawozdania o którym mowa w art. 28j ust 5 do KRS. Zgodnie z wyjaśnieniem Ministra Finansów - sprawozdanie to nie podlega składaniu do KRS. 

Jak traktować sprawozdanie o którym mowa w art. 28j ustawy o CIT?

Przywołany przepis z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje zamknięcie ksiąg rachunkowych. Trzeba je traktować jako zamknięcie na inny dzień bilansowy określony innymi przepisami. Określa je zatem art. 12 ust. 2 pkt. 7 ustawy o rachunkowości. Z kolei zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych o którym mowa właśnie w art. 12 ust. 2 - sporządza się sprawozdanie finansowe. 

Ważne: Sprawozdanie finansowe sporządzone w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 28j ust. 5 jest sprawozdaniem finansowym o którym mowa w art. 45 ust 1 ustawy o rachunkowości. 

Takie rozumienie niesie za sobą konsekwencje dotyczące konieczności sporządzania sprawozdań finansowych za rok obrotowy, w przypadku podmiotu przechodzącego na estoński CIT w trakcie roku 2022. Wyobraźmy sobie, że spółka zmienia sposób opodatkowania od 1 marca 2022 r. 

Jeśli jej statut przesądza o tym, że rok kalendarzowy jest równy rokowi podatkowemu, to spółka taka będzie zobowiązana do sporządzenia:
1) sprawozdania finansowego za okres od 1 stycznia do 28 lutego 2022 r.
2) rocznego sprawozdania finansowego za okres od 1 marca do 31 grudnia 2022 r., sporządzonego na dzień kończący rok obrotowy - na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. 


Zobacz także: Estoński CIT od 2022 roku – kiedy można skorzystać z tej formy opodatkowania

Źródło:

Wyjaśnienia Ministra Finansów opublikowane na stronie Systemu Informacji Celno-Skarbowej Eureka - eureka.mf.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41598 )
Array ( [docId] => 41598 )