Koszty prenumeraty przedsiębiorcy zaliczą do kosztów pośrednich

Kategoria: CIT
Data: 23-11-2012 r.

Wiele firm już w grudniu ponosi wydatki z tytułu zakupu prenumeraty fachowych czasopism na 2013r. Warto w takiej sytuacji pamiętać, że stanowi ona koszt pośredni. Dlatego przedsiębiorcy stosujący memoriałową metodę rozliczania kosztów, wydatki na prenumeratę mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w takiej wysokości, jaka dotyczy danego roku podatkowego.

Sposób przypisywania kosztów podatkowych do określonych lat, jest zróżnicowany w zależności od tego, czy dane koszty mają charakter kosztów tzw. bezpośrednich czy pośrednich.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który zaksięgowano koszt na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Koszty prenumeraty czasopism zaliczamy do kosztów pośrednich, związanych z całą działalnością podatnika, które nie dotyczą konkretnego źródła przychodów. A skoro tak, to spółka ma prawo zaliczyć wydatki na prenumeratę do kosztów uzyskania przychodów w takiej wysokości, jaka dotyczy danego roku podatkowego.

Trzeba pamiętać, że zasady rozliczania kosztów powinny wynikać z przyjętej przez spółkę polityki rachunkowości. Oznacza to, że jeśli spółka uzna, że są to koszty nieistotne, może je rozliczyć jednorazowo w pełnej kwocie w dacie ich poniesienia. W konsekwencji wydatki potwierdzone fakturą VAT otrzymaną przed dniem rozpoczynającym okres prenumeraty, np. w grudniu 2012 r., należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu rozpoczynającym okres prenumeraty, np. w styczniu 2013 r., w pełnej wysokości.

W przypadku uznania w polityce rachunkowości, że wydatki poniesione na prenumeratę stanowią istotną kwotę (wpływają na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki), należy je rozliczyć w czasie, czyli w poszczególnych miesiącach roku, którego dotyczy prenumerata, tj. jako 1/12 wartości prenumeraty. Nie ma uzasadnienia do rozliczania międzyokresowego wartości, które w skali działalności firmy są nieznaczne, tzn. nie wpływają na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. W takim przypadku powinny być jednorazowo zaliczane w koszty. Przepisy nie przesądzają jednak o wysokości kwoty wydatku, decydującej o formie rozliczenia. W zależności zatem od skali prowadzonej działalności oraz wysokości ponoszonej opłaty podatnik musi zdecydować, czy jest to wartość istotna, która powinna być rozliczona w czasie, to znaczy w poszczególnych miesiącach, czy też jest to dla niego kwota nieistotna, którą można jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

Spółka może przyjąć w polityce rachunkowości, że wydatki związane z prenumeratą poniesione jednorazowo na określony tytuł, których cena nabycia nie przekracza 3,5 tys. zł, są ujmowane jako nieistotne. Będą one wtedy rozliczane jednorazowo w kosztach i obciążą wynik danego miesiąca, nie będą podlegały rozliczeniu w czasie.

Podstawa prawna

art. 9 ust. 1, art. 15 ust. 4–e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).

Bogdan Świąder specjalista z zakresu prawa podatkowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30675 )
Array ( [docId] => 30675 )