Obowiązki informacyjne w spółkach nieruchomościowych

Kategoria: CIT
Data: 10-03-2023 r.

Minister Finansów wyjaśnia jakie są obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych. Interpretacja dotyczy również podatników, którzy w tej spółce posiadają udziały. Praktyka pokazała bowiem, że nie ma pewności czy sam fakt posiadania udziałów rodzi obowiązki informacyjne u podatników, czy musi on spełniać także dodatkowe warunki. Jak sprawę interpretuje Minister Finansów?

Obowiązki informacyjne związane ze spółkami nieruchomościami zostały określone w dwóch ustawach podatkowych:
a) w art. 27 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
b) w art. 45 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Przy czym przepisy te są analogiczne, dotyczą jedynie obowiązków podatkowych innych podmiotów. 

Do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, bądź do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, jeżeli spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, Szef Krajowej Administracji Skarbowej musi otrzymać informację:

a) o podmiotach posiadających bezpośrednio lub pośrednio udziały bądź akcje w tej spółce nieruchomościowej, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnych charakterze. Informacja ta powinna zawierać także liczbę posiadanych przez każdą z tych osób praw, jeśli przekazuje ją spółka nieruchomościowa. 

b) o liczbie posiadanych bezpośrednio lub pośrednio w tej spółce nieruchomościowej udziałów bądź akcji, ogółu praw i obowiązków tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze - jeśli informacje przekazuje podatnik będący wspólnikiem spółki nieruchomościowej. 

Dane zawarte w informacji muszą dotyczyć stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, chyba że spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego - wówczas na ostatni dzień jej roku obrotowego. 

Zgodnie z przepisami, obowiązki informacyjne ciążą na:
a) spółce nieruchomościowej
b) podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce
c) podatnikach posiadających ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną
d) podatnicy posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze. 

Analiza przytoczonych przepisów doprowadziła do wątpliwości dotyczących osób zobowiązanych do realizowania obowiązku informacyjnego. W praktyce okazało się bowiem niejasne, czy sam fakt posiadania udziałów (akcji) lub innych praw w spółce nieruchomościowej rodzi taki obowiązek, czy też dodatkowym warunkiem jest także istnienie obowiązku podatkowego w Polsce z jakiegokolwiek tytułu. 

Minister Finansów zauważa, że przepisy zawarte w art. 27 ust. 1e ustawy CIT oraz art. 45 ust. 3f ustawy PIT zostały wprowadzone wraz z innymi regulacjami, których celem było wprowadzenie rozwiązań umożliwiających łatwiejsze dochodzenie należności podatkowych w odniesieniu do dochodu ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach nieruchomościowych. Administracja skarbowa miała łatwiej uzyskiwać informacje o podmiotach zobowiązanych do zapłaty podatku w przypadku zbycia tych akcji. 

Biorąc to pod uwagę, minister finansów stanął na stanowisku, że obowiązek informacyjny dotyczy zarówno podmiotów będących polskimi rezydentami podatkowymi jak i niebędących tymi rezydentami. 

W wydanej na ten temat interpretacji podkreślił także, że minimalny próg posiadanych udziałów w wysokości 5% należy postrzegać jako suma praw posiadanych w spółce nieruchomościowej w sposób pośredni oraz tych posiadanych bezpośrednio. 

Obowiązek informacyjny nie jest uzależniony od tego, czy z posiadanych udziałów czy praw w spółce powstał przychód czy też nie. 

Ważne: Powstanie obowiązku informacyjnego w omawianym przypadku determinuje sam fakt posiadania, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w spółce nieruchomościowej.

Minister finansów zauważa także, że obowiązek informacyjny ciążący na podatnikach posiadających praw do spółki nie dotyczy podmiotów zwolnionych z podatku CIT wskazanych w art. 6 ustawy o CIT. W ich przypadku nadal istnieje obowiązek informacyjny samej spółki nieruchomościowej. 


Zobacz także:

Źródło:

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 23 lutego 2023 r., sygn. DD5.8203.7.2022 opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42741 )
Array ( [docId] => 42741 )