Pakiety medyczne są dla zatrudnionych przychodem

Kategoria: CIT
Data: 14-08-2014 r.

Pakiety medyczne, dodatkowe ubezpieczenia dla członków zarządu, dowóz do pracy stanowią dla zatrudnionych przychód podatkowy i podlegają PIT. Natomiast takie wydarzenia jak udział w imprezie integracyjnej czy szkoleniu nie generuje po stronie zatrudnionych przychodu.

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o PIT w zakresie opodatkowania świadczeń pozapłacowych otrzymywanych od pracodawców. Zdaniem Trybunału „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą stanowić jego dochód, tylko wtedy gdy rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków. Istotne jest m.in. to, czy pracownik skorzystał ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę w pełni dobrowolnie i czy było to w jego interesie.

 

Jak wskazał TK, powstanie przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego od pracodawcy następuje tylko, gdy otrzymanie benefitu obiektywnie leżało w interesie zatrudnionego. Pracownik musi więc dobrowolnie przyjąć oferowane przez pracodawcę przysporzenie. Takie dodatkowe wynagrodzenie powinno powodować zwiększenie majątku pracownika przez przyrost aktywów lub zaoszczędzenie wydatków. Ponadto korzyść otrzymana przez pracownika ma być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

W odniesieniu do świadczeń pozapłacowych jako rodzaju nieodpłatnego świadczenia konieczne jest ich otrzymanie, aby można było mówić o powstaniu przychodu. Sama potencjalna możliwość skorzystania ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę nie powinna być traktowana jako uzyskanie przez pracownika przychodu, nawet jeżeli pracodawca poniósł w tym zakresie wydatki.

Źródło:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, K 7/13

Tomasz Miszograj, konsultant w Accreo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35514 )
Array ( [docId] => 35514 )

Array ( [docId] => 35514 )