Premie i paczki świąteczne

Kategoria: CIT
Data: 04-12-2013 r.

Z okazji świąt pracownikom spółek często przyznawane są specjalne premie lub wręczane paczki. Mogą zostać uznane za część wynagrodzenia pracowników i tym samym firma zakwalifikuje je jako koszty uzyskania przychodu.


W firmach w okresach świątecznych zazwyczaj powstaje pytanie, jak powinno prawidłowo wyglądać rozliczenie związane ze specjalnymi świadczeniami na rzecz pracowników. Zarówno bowiem po stronie pracodawcy jak i osób zatrudnionych powstanie obowiązek dokonania określonych czynności prawnych.

Premie pieniężne

 
Zdarza się, że z okazji świąt firmy przyznają wszystkim pracownikom specjalne premie pieniężne. Często wręczane są one w gotówce, aby pracownicy mogli je przeznaczyć na wydatki związane z przygotowaniem świąt. Takie premie stanowią część wynagrodzenia pracowników i spółka z o.o. może je zakwalifikować do kosztów. Jednocześnie te premie stanowią dla pracowników przychód opodatkowany PIT. Przedsiębiorca powinien więc wypełnić z tego tytułu obowiązki płatnika dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bony towarowe i paczki

Niekiedy pracodawcy ponoszą też wydatki z własnych środków obrotowych na bony towarowe czy paczki przekazywane wszystkim pracownikom z okazji świąt. Rozdział takich bonów czy paczek dla pracowników nie następuje według kryteriów socjalnych. Przekazując pracownikom bony czy paczki dana spółka nie kieruje się wyznacznikami sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników. Po prostu z okazji świąt takie świadczenie otrzymują wszyscy zatrudnieni w firmie. W związku z tym można uwzględnić w swoich kosztach podatkowych wydatki na nabycie paczek i bonów dla pracowników, gdyż są one finansowane ze środków własnych (obrotowych). Samo świadczenie nie ma cech działalności socjalnej.
Jednocześnie sfinansowane ze środków własnych firmy bony towarowe i paczki stanowią dla pracowników, którzy je otrzymują, przychód do opodatkowania PIT.


Krzysztof Tomaszewski

ekspert

z zakresu prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33485 )
Array ( [docId] => 33485 )