Przedłużona tarcza antyinflacyjna i zmiany w CIT

Kategoria: CIT
Data: 25-10-2022 r.

Do końca 2022 r. została przedłużona tarcza antyinflacyjna. Prezydent podpisał 21 października ustawę zmieniającą ustawę o CIT, w której znajdują się także przepisy dotyczące tarczy antyinflacyjnej. 

Dzięki nowej ustawie przepisy dotyczące tarczy antyinflacyjnej zostały przedłużone do 31 grudnia. Gdyby nie wprowadzono zmian, skończyłaby się już z końcem października. 

 

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki podatku od towarów i usług na takie produkty, które są najistotniejsze w codziennym życiu. Dotyczy to produktów żywnościowych, energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu ziemnego, niektórych paliw silnikowych. Niektóre paliwa zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem handlowym. Tarcza to także brak akcyzy na lekki olej opałowy. 

W uzasadnieniu ustawy zmieniającej ustawę o CIT zapisano, że zmiany mają udoskonalić przepisy, aby stały się efektywniejsze i bardziej skuteczne.  Istotna zmiana wprowadzona w nowych przepisach dotyczy także ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jedną z ważniejszych zmian jest przesunięcie wejścia w życie przepisów o podatku minimalnym - zostały one zawieszone w latach 2022-2023. Generalnie także sama konstrukcja podatku minimalnego została zmodyfikowana. 

Po zmianach usunięto również regulacje dotyczące tzw. ukrytej dywidendy. Miały one uniemożliwić zaliczenie w kosztach uzyskania przychodu, kosztów poniesionych na rzecz podmiotu powiązanego z samą osobą prawną lub jej wspólnikami w zamian za wykonane na rzecz spółki świadczenie. Dotyczyło to jedynie tych wypłat, które miały być określone jako ukryta dywidenda. Należały do nich m.in. koszty poniesione w zamian za wykorzystanie aktywów należących do wspólnika. 

Zmieniono przepisy o polskiej spółce holdingowej, oświadczeniu wyłączającego obowiązek stosowania mechanizmu pay&refund. Nowe przepisy likwidują obowiązek składania załącznika przy korzystaniu z ulgi na złe długi. Modyfikacje dotknęły również tzw. estońskiego CIT. Zmianie ulegnie termin opłacania składek z tytułu przychodów ze stosunku pracy w części finansowanej przez płatnika. 

Ważne: Dopóki wydatki na obronność przekraczają 3% PKB, stawki podatku od towarów i usług będą utrzymane na poziomie 8 i 23%. 

W noweli wprowadzono również inne zmiany, wszystko wrzucając do jednego worka. Między innymi znajdują się w niej zapisy dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nową regulacją, Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu będzie ustalał wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczonego prowadzącego działalności gospodarczą, jeśli ten nie przekazał informacji i miesięczny dochodzie czy przychodzie z działalności gospodarczej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja opublikowana w wykazie podpisanych ustaw na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42296 )
Array ( [docId] => 42296 )