Raj podatkowy na Cyprze w 2013 r. nie jest już tak atrakcyjny

Kategoria: CIT
Data: 12-02-2013 r.

Od 1 stycznia br. prowadzenie działalności za pomocą spółek cypryjskich nie jest już tak opłacalne, jak do końca 2012 r. mimo iż stawka podatku CIT na Cyprze wynosi 10%.

Od 1 stycznia 2013 r. polsko-cypryjska umowa nie zawiera już metody tzw. tax sparingu, która pozwalała na zaliczenie na poczet należnego podatku dochodowego, podatku, który tylko w teorii miałby zostać zapłacony (na Cyprze - u źródła). Dotychczasowe rozwiązanie pozwalało na transferowanie ze spółki cypryjskiej dochodów do Polski, czy to w postaci dywidend, czy też w postaci wynagrodzeń dyrektorów (director fees) praktycznie bez podatku dochodowego, bądź też ze znacznie obniżoną stawką podatkową.

Obecnie prowadzenie działalności za pomocą spółek cypryjskich nie jest już tak atrakcyjne, zwłaszcza w przypadku gdy podatnik zamierza „wyciągać” dochody z tych spółek do Polski. Korzyścią pozostaje nadal atrakcyjna stawka podatku CIT na Cyprze, która jest niższa niż w Polsce, gdyż wynosi 10%. Dywidendy będą jednak opodatkowane w Polsce, praktycznie na takich samych zasadach, jak w przypadku spółki polskiej.

Podstawa prawna:

  • Oświadczenie Rządowe z 15 listopada 2012 r. w sprawie mocy obowiązującej Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., podpisanego w Nikozji dnia 22 marca 2012 r. (Dz.U. z 2012, poz. 1384);
  • Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., podpisany w Nikozji dnia 22 marca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poza. 1383).

Autor: Jerzy Bagiński
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30700 )
Array ( [docId] => 30700 )

Array ( [docId] => 30700 )