Stratę wolno odliczać również w trakcie roku podatkowego

Kategoria: CIT
Data: 21-01-2013 r.

Podatnik ma prawo samodzielnie zadecydować, w jaki sposób będzie rozliczać stratę – w zeznaniu rocznym złożonym za dany rok (gdy znana jest już pełna wysokość dochodu), czy też wcześniej, przy okazji płaconych w trakcie tego roku zaliczek na podatek dochodowy. Do niego należy też decyzja, czy wspomnianą stratę rozliczy w ramach jednej czy kilku takich zaliczek.

Ministerstwo Finansów w piśmie z 22 września 2000 r. (sygn. PB3-570-IP-722-86/2000), zauważyło że, jeżeli dochód uzyskany w pierwszym miesiącu roku podatkowego po roku, w którym poniesiono stratę, pozwala na odliczenie 50% kwoty tej straty, podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty już przy pierwszej zaliczce. Oczywiście nie ma obowiązku, aby przy odprowadzaniu np. zaliczek miesięcznych tego rodzaju odliczenia rozpoczynać już od pierwszego miesiąca roku podatkowego (jeśli podatnik osiągnął w nim dochód).

Podatnik może bowiem tego dokonać, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 grudnia 2010 r., sygn. IPPB5/423-645/10-4/AS). Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli już przy pierwszej zaliczce podatnik wykorzysta możliwość odliczenia 50% straty (a więc cały przysługujący w danym roku limit), to kolejnego odliczenia wolno mu będzie dokonać dopiero w następnym roku podatkowym.

 

Jednak z orzecznictwa sądowego wynika zasadniczy warunek do dokonania tego rodzaju „zaliczkowego” odliczenia straty. Mianowicie zeznanie roczne z wykazaną stratą za rok poprzedni musi być już przez podatnika faktycznie złożone. Takie wnioski nasuwają się z treści wskazanego już wcześniej wyroku NSA z 12 lipca 2002 r. (sygn. I SA/Łd 1362/2000). Sprawa będąca przedmiotem rozpoznania przez sąd dotyczyła spółki, która stratę za 1999 r. rozliczyła w zaliczkach na podatek za styczeń i luty roku następnego.

Natomiast zeznanie CIT-8 za rok, którego dotyczyła ta strata – jednostka złożyła dopiero na początku kwietnia 2000 r. Naczelny Sad Administracyjny uznał taki sposób postępowania za nieprawidłowy i podkreślił, że dopiero z dniem złożenia zeznania rocznego podatnik uzyskał prawo odliczenia poniesionej straty od osiągniętego dochodu.

Podstawa prawna:

  • § art. 7 ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).

Autor: Mariusz Olech, prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym

Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30695 )
Array ( [docId] => 30695 )