Regulację dotyczącą zaniechania poboru ryczałtu od dochodu wprowadzają projektowane przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Ulga podatkowa w CIT dla podmiotów pomagających Ukrainie
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zapowiada ulgę podatkową dla spółek. Nie zapłacą one podatku ryczałtowego od kwot odpowiadających kosztom wytworzenia albo nabycia rzeczy lub prawa przekazanego w darowiźnie w ramach pomocy Ukrainie.
Kiedy nie trzeba płacić ryczałtu?
Aby darowizna mogła uprawniać do tej swoistej ulgi podatkowej, musi spełnić określone warunki. Nie będzie pobrany podatek od kwoty odpowiadającej kosztom wykonania świadczenia którego celem jest przeciwdziałanie skutkom konfliktu oraz kosztom wytworzenia lub ceny zakupu praw lub rzeczy, które zostały przekazane jedynie konkretnym podmiotom. Rozporządzenie wymienia je enumeratywnie.
Aby skorzystać z ulgi darowiznę należy przekazać:
- organizacjom pożytku publicznego - w rozumieniu polskich bądź ukraińskich przepisów
- jednostkom samorządu terytorialnego
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą lub ratowniczą.
Przepisy mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. Zatem jeśli wejdą w życie, będą obowiązywały z mocą wsteczną.
W obecnym stanie prawnym, koszty poniesione na wytworzenie albo zakup rzeczy, która ostatecznie stała się przedmiotem darowizny przekazanej na pomoc uchodźcom, muszą być kwalifikowane przez podmioty rozliczające się ryczałtem jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT).
Te same koszty są jednak zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w przypadku podmiotów rozliczających się zgodnie ze skalą (art. 38w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Stąd też propozycja swoistego zrównania sytuacji prawnej podmiotów niezależnie od tego w jaki sposób się rozliczają.
Otwarty katalog świadczeń
Przepisy nie wprowadzają katalogu świadczeń i rzeczy, które mogą być przedmiotem darowizny upoważniającej do zaniechania poboru podatku. Jest to podyktowane nieprzewidzianą różnorodnością świadczeń, które mogą być przekazywane na rzecz walki ze skutkami konfliktu zbrojnego. Przepisy mają więc obejmować świadczenia rzeczowe, pieniężne czy nieodpłatne świadczenie usług.
Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy wraz z uzasadnieniem - projekt z 15 marca 2022 r. - portal Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl
