Ulga sponsoringowa - katalog beneficjentów pod okiem RPO

Kategoria: CIT
Data: 02-11-2022 r.

Polski Ład wprowadził tzw. ulgę sponsoringową. Jest to dodatkowa ulga podatkowa dedykowana przedsiębiorcom, którzy zdecydują się wspierać działalność kulturalną, jednak dotyczy tylko działalności podmiotów wpisanych do rejestru Ministra Kultury. Czy to faktycznie wystarczający katalog beneficjentów? 

Sprawie przygląda się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o stanowisko oceniające możliwość rozszerzenia katalogu podmiotów, których wspieranie będzie mogło korzystać z tzw. ulgi sponsoringowej. 

Kogo można wspierać aby skorzystać z ulgi? 

 

RPO zajął się sprawą ulgi sponsoringowej na skutek spływających do niego skarg. Obywatele zaznaczają w nich, że wiele podmiotów takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne także prężnie prowadzą działalność kulturalną.

Nie sposób nie zauważyć, że podmioty te w ostatnich latach często są odpowiedzialne za festiwale, konkursy i koncerty. Przepisy dotyczące ulgi sponsoringowej mogą sprawić, że sponsorzy odwrócą się od nich. Dojdzie do swoistej dyskryminacji - instytucje, które znajdą się w oficjalnym rejestrze resortu kultury będą na swój sposób uprzywilejowane. 

Zwracają również uwagę, że z ulgi można skorzystać wspierając uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne, natomiast pozbawiono takiej możliwości w przypadku wspierania niepublicznych placówek. 

Tzw. ulga sponsoringowa - czyli co? 

Tzw. ulga sponsoringowa to dość nowa regulacja, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Pozwala ona odliczyć od podstawy obliczenia podatku, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. 

W praktyce oznacza to, że podatnik może w podatku dochodowym rozliczyć 150% poniesionych kosztów - 100% jako koszt uzyskania przychodu, a 50% jako odliczenie w ramach ulgi sponsoringowej. 

Jednak wysokość odliczenia nie może być większa od kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym z działalności gospodarczej. 

Ulga skierowana jest do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dotyczy ona zarówno podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym, a także podatników CIT jeśli uzyskują przychody z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych. 

Ważne: Ulga dotyczy jedynie kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru prowadzonego przez resort kultury na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy działalności kulturalnej oraz działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Poznaj naszych ekspertów: Jeśli masz pytanie dotyczące prawa podatkowego, nasi eksperci udzielą wyczerpującej odpowiedzi. Sprawdź nas! 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42324 )
Array ( [docId] => 42324 )