Bilet jednorazowy jest fakturą, ale tylko na podróż od 50 km

Data: 25-12-2013 r.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2013 r. za fakturę uznaje się bilet komunikacyjny (potwierdzający transport drogowy, kolejowy, morski, powietrzny), pod warunkiem, że dotyczy przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km. Dla podróży mniejszej niż 50 km, bilet jednorazowy nie może być uznany za fakturę, mimo że fizycznie wygląda identycznie, a różnica w odległości nie jest duża.  

Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia fakturowego, do końca 2013 r. za fakturę uznaje się bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Bilet musi zawierać następujące dane:

 
  1. nazwę sprzedawcy i numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany dla podatku,
  2. numer i datę wystawienia biletu,
  3. informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  4. kwotę należności wraz z podatkiem,
  5. kwotę podatku.
Analogiczne regulacje, które pozwalały na uznanie za fakturę biletów jednorazowych uprawniających do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km były zawarte w rozporządzeniach wykonawczych poprzedzających rozporządzenie fakturowe.

Ograniczenie uproszczonych dokumentów uznanych za faktury do jednorazowych biletów na odległość nie mniejszą niż 50 km było spowodowane koniecznością zmniejszenia ryzyka związanego z nieuprawnionym korzystaniem przez podatników z prawa do odliczenia podatku z biletów zakupionych przez ich pracowników na dojazdy.

Bilety nabywane przez pracowników na dojazdy nie dają bowiem prawa pracodawcy do odliczenia podatku naliczonego. Zwykle pracownicy w Polsce nie dojeżdżają z dystansów dłuższych niż 50 km, stąd przyjęty w przepisach wykonawczych limit.

Ewa Matyszewska
Wiesława Dróżdż
, Ministerstwo Finansów


Zobacz także:


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33500 )
Array ( [docId] => 33500 )