Prezydent podpisał zmianę ustawy o podatku rolnym

Data: 06-06-2013 r.

Od 2014 r. wysokość podatku rolnego nie będzie uzależniona od wahań rynkowych. Średnia cena skupu żyta będzie ustalana na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Monitorze Polskim

Podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Będą one składały się z 3 pierwszych kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy oraz 8 kwartałów bezpośrednio poprzedzających rok poprzedzający rok podatkowy.

Średnia cena skupu żyta będzie ustalana na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Monitorze Polskim, w terminie do 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta ma ustabilizować oraz urealnić cenę skupu żyta w dłuższym okresie i uniezależnić sposób jej obliczania od okresowych lub chwilowych wahań cen na rynku zbóż.
Ustawa zacznie obowiązywać 1 października 2013 r., ale nowy sposób ustalania wysokości podatku rolnego wejdzie w życie dopiero od 2014 r. Do obliczania podatku za 2013 rok będą stosowane przepisy dotychczasowe.

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym jest próbą złagodzenia gwałtownych wahań rynkowych będących wynikiem niezależnych procesów zachodzących w światowej gospodarce, wpływających pośrednio na wysokość ustalanego podatku rolnego.

Zamiarem projektodawców jest wypracowanie mechanizmu, którego stosowanie spowoduje, że wysokość tego podatku odzwierciedli długofalowe tendencje na rynkach zbóż i będzie adekwatna do cen produktów i kosztów związanych z organizacją produkcji uśrednionych w dłuższej perspektywie czasowej.

Źródło: ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym – podpisana przez prezydenta 28 maja 2013 r.


Marta Grabowska-Peda
, prawnik



Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30806 )
Array ( [docId] => 30806 )