Dotacja z PFRON nie jest przychodem podatkowym

Kategoria: PIT
Data: 28-01-2013 r.

Dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności przeznaczona na zakup środków trwałych nie jest przychodem podatkowym i nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Odpisy amortyzacyjne nie są kosztami uzyskania przychodów w tej części, w jakiej zostały one sfinansowane z kwoty dotacji. W pozostałej części - odpisy te są kosztami podatkowymi.

Przykład

Wyobraźmy sobie, że osoba niepełnosprawna otrzymała dotację z PFRON w wysokości 30.000 zł. Za 15.000 zł kupiła samochód, który częściowo sfinansowała z własnych środków. Co do zasady, odpisy amortyzacyjne od samochodu, w części niesfinansowanej dotacją, mogą być zatem kosztami uzyskania przychodów. Warunkiem jest by wartość początkowa samochodu nie przekraczała równowartości 20.000 euro według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zakupu.

Jeśli dotacja z PFRON zostanie wydatkowana na zakup rzeczy niebędących środkami trwałymi, jest przychodem podatkowym, lecz jest to przychód zwolniony z podatku dochodowego.

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o refundację składek

Wniosek o wypłatę refundacji składek składa się na formularzu Wn-U-G za dany miesiąc w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) refunduje:

  • osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki,
  • niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników - wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe

- pod warunkiem terminowego opłacenia tych składek w całości.

Podstawa prawna:

  • art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a, art. 22g ust. 3, art. 22n ust. 2, art. 23 ust. 1 pkt 45 i 56 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361),
  • art. 25a oraz art. 25c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) - ustawa o zatrudnianiu niepełnosprawnych,
  • § 6 ust. 1 oraz § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8, poz. 42 z późn. zm.) - rozporządzenia refundacyjnego.

Autor: Piotr Kostrzewa
Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30946 )
Array ( [docId] => 30946 )