Dowiedz się, czy można zaliczać do kosztów diety właścicieli spółki

Kategoria: PIT
Autor: Rafał Styczyński
Data: 19-08-2016 r.

Często się zdarza, że wspólnicy spółki cywilnej posiadają tylko jedno auto, które wykorzystują na zmianę. Przeczytaj komentarz eksperta i sprawdź, czy można zaliczać do kosztów podatkowych diety z delegacji właścicieli spółki.

KOMENTARZ EKSPERTA: Rafał Styczyński, doradca podatkowy

 

Nie ma przeszkód aby zaliczyć diety wspólników do kosztów.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Zaliczając do kosztów wydatki związane z podróżami służbowymi, podatnicy muszą pamiętać o ograniczeniu, jakie w tym zakresie przewiduje art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Podrożą służbową osoby prowadzącej działalność gospodarczą będzie wyłącznie taka podróż, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodów albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Nie jest konieczne osiągnięcie konkretnego przychodu, wystarcza wykazanie, że podróże miały związek z działalnością gospodarczą. Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów do kosztów diet z tytułu podróży służbowej osób prowadzących działalność gospodarczą od rodzaju prowadzonej działalności czy też mienia.

Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z 8 września 2006 r.,  nr IA-415/107/2006, gdzie możemy przeczytać:

„(…)osoby prowadzące działalność gospodarczą z tytułu odbywania podróży służbowej nie mogą rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów kosztów faktycznie poniesionych z tytułu zwiększonych wydatków na koszty utrzymania, lecz mogą się rozliczyć tylko swoistym ryczałtem - wartością diet za czas podróży służbowej, przysługującą pracownikom.

Konkludując, stwierdzić należy, że podatnik może jako przedsiębiorca (wspólnik spółki cywilnej) uznać za koszty uzyskania przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, wartość diet do wysokości kwot stanowiących równowartość wysokości diet przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. (…)”.

Więcej takich komentarzy i odpowiedzi na indywidualne pytania ekspertów znajdziesz na Portalu FK.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39493 )
Array ( [docId] => 39493 )