Firma w domu - niektóre opłaty mogą stanowić koszt uzyskania przychodów

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 07-08-2014 r.

Opłaty za wodę, energię elektryczną, ogrzewanie a nawet odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkania mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej w domu działalności gospodarczej. Wydatki te mogą być kosztem podatkowym, ale tylko w zakresie, w jakim nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia firmy.

W przypadku wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej mieszkania, między wydatkami związanymi z jego używaniem i eksploatacją, a prowadzoną działalnością istnieje związek przyczynowo – skutkowy. Wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, jednak tylko w takim zakresie w jakim nieruchomość jest wykorzystywana na potrzeby działalności.

 

Budynki oraz lokale mieszkalne, stanowiące przedmiot odrębnej własności, jeśli są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji.

Na podstawie art. 22f ust. 4 ustawy o PIT, jeżeli tylko część budynku mieszkalnego jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku.

Wydatki eksploatacyjne oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkania mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie w części, która przypada proporcjonalnie na powierzchnię mieszkania wykorzystywaną do tej działalności.

Zapłacenie odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Aby prawidłowo rozliczyć koszty, istotny jest tu moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu.

Źródło:

interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 czerwca 2014 r., ITPB1/415-367/14/MW

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35460 )
Array ( [docId] => 35460 )