Niewiele czasu pozostało na rozliczenie PIT za 2014 rok

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 23-04-2015 r.

Zbliża się ostateczny termin na rozliczenie PITów za ubiegły rok podatkowy. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji jest 30 kwietnia, spóźnialskim grożą kary. Pozytywy dotyczą nowych zasad rozliczenia ulg na dzieci.  

Niedopełnienie obowiązku złożenia zeznania w terminie i zapłaty wynikającego z niego ewentualnego podatku może wiązać się z licznymi konsekwencjami na gruncie przepisów kodeksu karnego-skarbowego, jak również tych określonych w ustawie Ordynacja podatkowa z odsetkami od zaległości podatkowej włącznie. Równie ważny jest wybór odpowiedniego formularza. Oprócz najbardziej popularnego PIT-37, w którym należy uwzględnić m.in. dochody ze stosunku pracy, podatnicy, w zależności od poszczególnych źródeł przychodów, mają do wyboru formularze PIT-36, PIT-36L lub też, w przypadku sprzedaży nieruchomości, PIT-39.

 

W tym roku podatnicy mogą po raz pierwszy rozliczyć ulgę na dzieci na nowych zasadach.

Aktualne limity wynoszą:

  • na pierwsze dziecko 1112,04 zł,
  • na drugie 1112,04 zł,
  • na trzecie 2000,04 zł,
  • na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie 2700 zł.

W przypadku ulgi prorodzinnej możliwe jest dodatkowo ubieganie się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi. Takie działanie ma na celu pomoc rodzinom, które zarabiają na tyle mało lub mają na tyle dużą liczbę dzieci, że nie są w stanie wykorzystać pełnej kwoty ulgi w zeznaniu rocznym. Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej uzależniona jest w głównej mierze od dochodów podatnika oraz liczby posiadanych przez niego dzieci. W przypadku osoby będącej singlem, wdowcem lub rozwodnikiem i wychowującej jedno dziecko odliczenie takie jest możliwe wyłącznie, gdy dochody podatnika nie przekraczają kwoty 56 000 zł, a w przypadku osoby będącej w związku małżeńskim, łączny dochód małżonków nie jest wyższy niż 112 000 zł.

Z roku na rok rośnie liczba podatników przekazujących 1% podatku na organizację pożytku publicznego, co wynika przede wszystkim z dużej świadomości prospołecznej Polaków oraz ze skuteczności komunikatów zachęcających do przekazywania 1% podatku. Z prawno-podatkowego punktu widzenia przekazanie 1% podatku nie wiąże się z ponoszeniem żadnych dodatkowych wydatków - jest to wyłącznie skorzystanie z możliwości rozdysponowania państwowych pieniędzy w postaci 1% swojego podatku należnego. Nie ma to więc nic wspólnego z darowizną, w ramach której podatnik musi ponieść dodatkowe wydatki, aby móc odliczyć ją od swojego dochodu.

W zeznaniach podatkowych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 znajduje się blok "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)". Zadeklarowana kwota na rzecz wybranej opp nie może przekroczyć 1% podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37010 )
Array ( [docId] => 37010 )