Podatek trzeba rozliczyć nawet gdy brakuje PIT-11

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 13-04-2015 r.

Podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 do końca kwietnia, nawet jeżeli pracodawca nie wywiązał się z obowiązku dostarczenia informacji o dochodach i pobranych zaliczkach PIT-11.  

Jeżeli podatnik z jakichś przyczyn nie otrzymał PIT-11, najpierw powinien skontaktować się z pracodawcą i wyjaśnić, z jakich powodów nie dotarła do niego informacja. Gdyby to nie przyniosło rezultatu, podatnik musi zgromadzić niezbędne dokumenty, które pomogą w wypełnieniu PIT za 2014 rok.

 

Mogą to być przykładowo:

- umowa o pracę,

- wyciągi bankowe,

- paski wynagrodzeń,

- formularze ZUS RMUA.

Do zeznania warto wówczas dołączyć oświadczenie, że podatnik nie otrzymał PIT-11, a także wyjaśnienie, na jakiej podstawie przyjęto wskazane w zeznaniu  wartości.

Jeżeli po złożeniu formularza podatnik zorientuje się, że popełnił błąd, wówczas musi skorygować poprzednio złożone zeznanie. Chcąc poprawić np. PIT-37, ponownie należy złożyć ten dokument, ale w odpowiednim miejscu wybrać pole „korekta zeznania” (zamiast „złożenie zeznania”). Trzeba też pamiętać, aby dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Można to zrobić za pomocą formularza ORD-ZU lub wyjaśnienie napisać samodzielnie.

Trzeba także pamiętać, że istnieją okoliczności, w których podatnik nie ma prawa do złożenia korekty. Występują one wówczas, gdy u podatnika prowadzone są kontrola lub postępowanie podatkowe, a ich zakres przedmiotowy obejmuje dane zawarte w złożonej pierwotnie deklaracji podatkowej.

Z wypełnienie obowiązków złożenia deklaracji warto się pospieszyć, ponieważ PIT złożony po terminie pozbawia podatników możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36901 )
Array ( [docId] => 36901 )