Obiad z kontrahentem a przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 15-10-2012 r.

Pracownicy w ramach wykonywanych zadań służbowych, często zobowiązani są do kontaktów z klientami firmy. Niejednokrotnie zdarza się, iż zapraszają oni kontrahentów do restauracji na obiady służbowe. Powstaje wówczas pytanie czy dla pracownika powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także wartość pieniężna świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dlatego też w sytuacji, gdy faktyczne korzyści z oferowanych napojów i posiłków odnosi przede wszystkim firma, nie zaś pracownicy czy osoby reprezentujące kontrahentów firmy, nie można stwierdzić, iż po ich stronie wystąpi przysporzenie majątkowe stanowiące przychód, odpowiednio ze stosunku pracy i innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w piśmie z 23 sierpnia 2010 r., nr ITPB2/415-591/1/MM.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30900 )
Array ( [docId] => 30900 )