Od udziału w zajęciach antystresowych pracodawca nie pobiera zaliczki na PIT

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 14-01-2016 r.

Udostępnienie zajęć antystresowych pracownikom leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie samych pracowników. Tym samym do przychodów pracowników pracodawca nie doliczy zajęć antystresowych.

Zajęcia antystresowe nie generują po stronie osób zatrudnionych przychodu do opodatkowania – tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 grudnia 2015 r., nr IPPB4/4511-1265/15-3/JK.

 

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiło towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Towarzystwo chciało wykupić dla swoich pracowników zajęcia antystresowe. Jak tłumaczono praca w towarzystwie funduszy inwestycyjnych jest bardzo stresująca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy zakup takich zajęć stanowi, przychód do opodatkowania PIT.

Nie ma przychodu

Organ podatkowy wyjaśnił, że przychód nie powstanie. W interpretacji izba skarbowa odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 (Dz. U. z 2014 r., poz. 947) dotyczącego nieodpłatnych świadczeń.

Wydatki ponoszone w interesie pracodawcy

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że zajęcia antystresowe nie generują po stronie pracownika przychodu do opodatkowania. Wydatki ponoszone są bowiem w interesie pracodawcy, a co za tym idzie pracownicy nie otrzymują od pracodawcy jakiegokolwiek przysporzenia. Zatem nie ma on obowiązku doliczania wartości tych wydatków do przychodów pracowników.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38380 )
Array ( [docId] => 38380 )