PIT-11 wysłany elektronicznie nie musi mieć dowodu doręczenia

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 14-01-2016 r.

W przypadku wystawienia informacji PIT-11 w formie elektronicznej trzeba pamiętać, aby taka informacja była sporządzona według ustalonego wzoru. Musi być też opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Coraz częściej płatnicy wysyłają pracownikom PIT-11 w wersji elektronicznej. Pojawia się przy tym sporo wątpliwości, jak chociażby to, czy trzeba mieć dowód doręczenia PIT-11 pracownikowi.

 

Jak wyjaśnił WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 505/15) - przepisy wymagają od płatnika przesłania informacji, nie ma natomiast obowiązku posiadania dowodu doręczenia.

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza wysyłać pracownikom PIT-11 w formie elektronicznej (bez wydruku), podpisany bezpiecznym e-podpisem przez osobę wyznaczoną do obliczenia i pobierania podatku. Przekazana mailem informacja zachowa wzór określony stosownymi przepisami. Przedsiębiorstwo zapytało organ podatkowy, czy może tak przekazywać PIT-11 pracownikom.

Organ podatkowy przyznał, że jest to możliwe. Jednak płatnik musi dysponować dowodem faktycznego przekazania i doręczenia podatnikowi wiadomości elektronicznej, którą przesłano PIT-11.

Z taką interpretacją nie zgodziła się spółka i sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał, że ustawodawca posługuje się jedynie pojęciem „przesłania” informacji przez płatnika, bez dalszego uściślenia, co ewentualnie wchodziłoby w jego zakres. Z przepisów nie wynika obowiązek legitymowania się dowodem doręczenia.

Zdaniem sądu nie jest zatem dopuszczalne, aby przepisy określające ciężary lub świadczenia publiczne były w praktyce organów podatkowych czy sądów interpretowane w sposób rozszerzający przy wykorzystaniu pozajęzykowych metod wykładni prawa.

Sylwia Maliszewska

Tagi: pit 11

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38385 )
Array ( [docId] => 38385 )