Praca na etat nie zawsze pozbawi preferencyjnego sposobu opodatkowania

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 29-04-2014 r.

Przedsiębiorca prowadzący firmę, który w trakcie działalności na 2 miesiące podjął pracę na etat, po zakończeniu umowy, ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Podatnicy korzystający z możliwości ryczałtowego rozliczania podatków od prowadzonej działalności gospodarczej, często mają wątpliwości, w jaki sposób dokonać rozliczenia jeżeli w trakcie prowadzenia działalności podejmą pracę na etacie.

 

O interpretację podatkową takiego właśnie przypadku wystąpił do ministra finansów przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą w lipcu 2012 roku. Podatnik przychody opodatkowuje w formie ryczałtu. W okresie od kwietnia do maja 2013 roku, wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności, w ramach stosunku pracy, w tym czasie cały czas prowadząc firmę. Po zakończeniu umowy o pracę, od czerwca 2013 roku, wykonuje w dalszym ciągu czynności na rzecz byłego pracodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca miał wątpliwość, czy ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu. Jego zdaniem podjęcie pracy na dwa miesiące i wykonywanie zleceń dla tego szefa po zakończeniu pracy nie powinno mieć wpływu na formę opodatkowania.

Organ podatkowy przyznał podatnikowi rację, ponieważ możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeden z warunków, które uniemożliwią korzystanie z opodatkowania ryczałtem dotyczy podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.  

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą od lipca 2012 roku i w trakcie prowadzenia działalności podjął pracę na dwa miesiące w kwietniu i maju 2013 roku, po zakończeniu umowy, ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 kwietnia 2014 r., nr ILPB1/415-27/14-2/IM

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34812 )
Array ( [docId] => 34812 )