Rozliczenie ryczałtu i karty podatkowej za 2013 r. – do końca stycznia

Kategoria: PIT
Data: 15-01-2014 r.

Podatnicy rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają czas do końca stycznia na rozliczenie roczne. Przy wyborze tych form opodatkowania można skorzystać tylko z niektórych ulg i odliczeń. W wielu przypadkach podatnicy mają wątpliwości jakiego rodzaju przychody mogą rozliczać w formie ryczałtu ewidencjonowanego.  

Osoby opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają prostszy sposób rozliczania podatku, niż przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Nie skorzystają jednak z wszystkich możliwych preferencji.

Dla przykładu osoba rozliczająca się za pomocą karty podatkowej nie może przekazanej darowizny np. na rzecz parafii odliczyć od podatku. Kartowicz ma prawo odliczyć od podatku jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego takiej osobie nie przysługuje.

Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczania podatków w formie karty ma także przedsiębiorca, który obejmuje lub zamierza objąć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Przychody związane z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zalicza się do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji taki podatnik może nadal prowadzoną firmę rozliczać w formie karty podatkowej.

Wątpliwości podatników budzi możliwość zaliczania opłat za media do przychodów z najmu. Opłaty za wodę i prąd zapłacone przez najemcę nie stanowią przychodu z najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do tego rodzaju przychodu można zaliczyć jedynie kwotę czynszu wynikającą z umowy.

Kolejną „pułapką” w którą mogą wpaść kartowicze jest także rozliczanie się za pomocą ryczałtu i dodatkowe świadczenie usług reklamowych. Usługi reklamowe są wymienione w katalogu usług w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, których świadczenie wyklucza korzystanie z możliwości opodatkowania swojej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33527 )
Array ( [docId] => 33527 )