Różnice w opodatkowaniu dochodów artystów cudzoziemców

Kategoria: PIT
Autor: Tomasz Król
Data: 09-04-2015 r.

Polskie teatry organizują występy zagranicznych artystów. Wypłacając im honoraria za występ w Polsce, muszą sprawdzić zapisy w odpowiedniej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, pozyskać certyfikat rezydencji i zadecydować o pobraniu podatku dochodowego lub o rezygnacji z tego obowiązku.

Podstawą dla rozliczenia honorarium dla artysty cudzoziemca występującego w polskim teatrze jest ocena, czy jest rezydentem, czy też nierezydentem. Zastosowanie ma tu art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Wprowadza on zasadę ograniczonego obowiązku podatkowego, który polega na tym, że państwo polskie ma prawo do opodatkowania dochodów cudzoziemców, o ile to w Polsce znajduje się źródło ich dochodu. Realizatorem tego uprawnienia może być np. teatr, który pobierze podatek jako jego płatnik.

Obowiązek potrącenia podatku spoczywa na podmiotach polskich dokonujących wypłaty należności określonych m.in. w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Artykuł 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT dotyczy przychodów z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium RP. Podatek w tym przypadku wynosi 20% przychodów.

Organy podatkowe różnie traktują sytuację zagranicznych artystów pracujących w Polsce. Np. w przypadku rezydenta Wielkiej Brytanii organ fiskus uznał, że dochody osiągnięte przez artystów posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Wielkiej Brytanii i nieposiadających w Polsce stałej placówki, a których pobyt finansowany jest głównie z funduszy publicznych  podlegają opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii.  Dlatego na polskim teatrze, jako podmiocie wypłacającym te dochody, nie ciążą obowiązki płatnika.

Ale są też odmienne stanowiska organów podatkowych dotyczące obywateli innych państw. W przypadku obywatela Finlandii organ podatkowy zwrócił uwagę na to, że postanowienia art. 16 ust. 1 i 2 umowy polsko-fińskiej nie mają zastosowania do dochodu uzyskanego z działalności wykonywanej przez artystę lub sportowca, jeżeli ich pobyt w danym państwie jest całkowicie lub w głównej mierze finansowany z funduszy publicznych, jednostek terytorialnych lub organów władz lokalnych.

Organ stwierdził, że dochód artystów, posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Finlandii, z tytułu wykonywania działalności artystycznej w Polsce na podstawie umowy o dzieło, która będzie sfinansowana całkowicie ze środków publicznych podlega opodatkowaniu w Polsce.

Tomasz Król, specjalista w zakresie prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 36912 )
Array ( [docId] => 36912 )

Array ( [docId] => 36912 )